Всесвіт

Вчені встановили, який колір з’явився першим

Міжнародна команда астрофізиків встановила, що на ранній стадії свого розвитку Всесвіт був заповнений м’яким теплим світлом, а перший колір у ньому з’явився майже через 400 тисяч років після Великого вибуху.

Дослідження опубліковано в журналі The Astrophysical Journal а коротко про нього розповідає Phys.org. Ще у 2002 році астрофізики Карл Ґлейзбрук та Іван Болдрі “вирахували” колір Всесвіту – середнє від усього світу, який ми бачимо, що випускається зірками і галактиками. На їхню думку, зараз Всесвіт пофарбований в блідо-коричневий колір, що нагадує колір кави з вершками. Учені назвали його “космічним латте”.

У новому дослідженні автори спробували з’ясувати, який колір з’явився першим, і як взагалі виглядала Всесвіт на ранній стадії свого існування. Для цього вони використовували модель абсолютного чорного тіла (АЧТ), яка визначає ступінь залежності відтінку випромінювання від температури.

В основу розрахунків вчені поклали гіпотезу про те, що Всесвіт народився приблизно 13,8 мільярда років в результаті Великого вибуху. Вони відзначають, що це не був раптовий спалах яскравого світла, як зазвичай людина уявляє собі вибух.

Великий вибух був розширеним простором, наповненим енергією. Спочатку температура була настільки високою, що світла не існувало. Щоб з’явилися фотони, космос повинен був охолонути. Згідно з розрахунками, у Всесвіті пройшло близько 10 секунд, щоб вступити в фотонну епоху.

Тим самим з’явилося світло, але кольору все ще не було. Протонам і нейтронам теж потрібен час, щоб охолодитися в ядрах водню і гелію. Поступово простір заповнювався плазмою ядер, електронів і фотонів. Але температура все ще була настільки високою, що світло не могло проникнути крізь щільну плазму.

Лише через 380 тисяч років Всесвіт охолов достатньо, щоб з’явилося світло. Це сталося, коли остиглі ядра і електрони об’єдналися в атоми. На той момент Всесвіт являв собою прозору космічну хмару діаметром 84 мільйони світлових років, яка складалася з водню і гелію.

Всі фотони, що утворилися в результаті Великого вибуху, нарешті змогли вільно текти через простір і час. Змоделювавши ці умови, дослідники прийшли до висновку, що перший колір Всесвіту був оранжево-білим і нагадував світло старої 60-ватної електричної лампи розжарювання.

Протягом наступних кількох сотень мільйонів років слабке помаранчеве світіння поступово перетворювалося в червоне, оскільки Всесвіт продовжувала розширюватися і охолоджуватися.

Приблизно через 400 мільйонів років почали формуватися перші яскраві біло-блакитні зірки, а у міру появи і розвитку зірок і галактик космос почав набувати новий колір.

Зрештою, Всесвіт стане чорним – за підрахунками дослідників, це відбудеться через трильйони років, коли “час понесе нас всіх в темряву”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button