Всесвіт

Вчені встановили розміри марсіанського ядра

Завдяки роботі зонда InSight Марс став першою після Землі планетою, у якої визначили розміри ядра: понад 3600 кілометрів у поперечнику.

Американський стаціонарний зонд InSight працює на Марсі понад два роки, користуючись бортовими сейсмометрами, вимірювачами теплового потоку та іншими інструментами для вивчення його внутрішньої будови й складу. Деякий час назад апарат вперше зафіксував марсотрясіння – і відтоді відзначає їх досить часто. А тепер, завдяки InSight, вдалося оцінити розміри ядра Червоної планети – вперше для небесного тіла, крім Землі та Місяця.

Про це повідомляє Nature News з посиланням на доповідь Саймона Шталера (Simon Stahler) зі швейцарського Федерального технологічного інституту в Цюріху, який пролунав недавно на онлайн-конференції Lunar and Planetary Science. За словами Шталера, результати роботи готуються до публікації в одному з рецензованих журналів.

Так само як на Землі, надра Марса дозволяють «просвічувати» сейсмічні хвилі, які рухаються з різною швидкістю крізь породи різного складу і властивостей і навіть можуть відображатися на межі деяких верств. За час роботи InSight зареєстрував близько 500 слабких марсотрясінь, однак приблизно кожна десята з них досягала магнітуди від двох до чотирьох – достатньою для того, щоб створені ними хвилі проникали крізь найглибші надра.

Це дозволило виділити у планети порівняно щільний шар верхньої мантії, що йде на глибину 700-800 кілометрів, а також «намацати» межу мантії і ядра Марса, оцінивши розміри його ядра. Воно приблизно вдвічі менше земного: радіус становить від 1810 до 1860 кілометрів, що трохи більше теоретичних передбачень. Тому, швидше за все, ядро ??Червоної планети не таке щільне, як вважалося, і, крім заліза і сірки, містить домішки порівняно легких елементів, таких як кисень. Можливо, воно досі залишається частково розплавленим.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments