Наука

Запропоновано нове пояснення смерті Олександра Македонського

Доктор Кетрін Хол (Katherine Hall) з Університету Отаго (Нова Зеландія) запропонувала власну теорію, що пояснює незвичайну смерть Олександра Македонського. Вона опублікувала її в журналі The Ancient History Bulletin.

Олександр Македонський помер 10-го або 13 червня 323 року до нашої ери. Смерть настала після 10 днів лихоманки. Існує кілька версій причин його смерті, але жодна з них достеменно не доведена. Всі вони по-різному тлумачать історичні факти і документи. Одна версія говорить про зараження малярією, інша — лихоманкою Західного Нілу. Також припускають, що полководець міг отруїтися отруйним морозником або зіллям на основі білої чемериці. Доктор Кетрін Хол запропонувала більш радикальну ідею. На її думку, смерть настала внаслідок синдрому Гійєна — Барре.

Важливо
Синдром Гійена — Барре (СГБ) — гостра аутоімунна запальна полінейропатія (множинне ураження периферичних нервів). Під час прогресування синдрому у більшості пацієнтів реєструють ознаки інфекції шлунково-кишкового тракту і дихальних шляхів.

Кетрін Хол звернулася до цього захворювання, оскільки воно, на відміну від усіх інших теорій, пояснює дивовижне свідчення: тіло Олександра не демонструвало ознак гниття протягом шести днів після смерті. При цьому вона не виключає інші факти: підвищену температуру, біль у животі і прогресуючий висхідний параліч. Вона вважає, що хвороба почалася з Campylobacter pylori інфекції, яка характерна для СГБ і відома своїм широким розповсюдженням в той час.

Дослідниця також звертає увагу на те, що Олександр зберігав здоровий глузд до самої смерті. Такий симптом вписується в діагноз гострої моторної аксонної невропатії, яка викликає параліч, але не впливає на когнітивні функції. Разом з тим, вона зазначає, що раніше діагностування смерті ґрунтувалось на наявності або відсутності дихання, але не пульсу. Якщо врахувати параліч і знижену потребу в кисні, то здається цілком вірогідним, що його дихання могло стати практично непомітним. Звідси він робить висновок, що полководця вважали мертвим раніше часу:

«Я б хотіла ініціювати дебати і, можливо, переписати підручники історії, тому що вважаю, що справжня смерть Олександра настала шістьма днями пізніше, ніж вважалося раніше. Ймовірно, це навіть найвідоміший випадок помилкового діагнозу смерті в історії».

Кнопка «Наверх»