Земля

Вчені з’ясували, чому дерева ростуть по ночах

За словами біологів, вологість повітря відіграє ключову роль в тому, коли і як швидко ростуть дерева. Сухе повітря уповільнює їхній ріст – сильніше, ніж сухий грунт. Тому дерева ростуть переважно вночі, коли воно більш вологе.

Дендрометри, встановлені на стовбурах / © Роман Цвайфель

Міжнародна дослідницька група під керівництвом Романа Цвайфель зі Швейцарського федерального інституту досліджень лісу, снігу і ландшафту з’ясувала, що дерева ростуть в основному вночі. Це можна пояснити рівнем вологості повітря. Подробиці роботи опубліковані в журналі New Phytologist.

Біологи проаналізували дані, які отримували протягом восьми років з 170 дерев семи поширених видів. Рослини були розташовані в 50 точках по всій Швейцарії. В результаті вчені зібрали приблизно 57 мільйонів одиниць даних. Досліджувані ділянки входять в програму TreeNet, яка безперервно вимірює радіус стовбурів дерев за допомогою високоточних точкових дендрометрів. І паралельно збирає інформацію про сухість повітря і грунту у швейцарських лісах з 2011 року.

Дослідження показало, що швидкість росту дерева варіюється протягом доби. Стовбур може зменшуватися і розширюватися в діапазоні від одного до п’яти мікрометрів в годину.

Крім того, вчені прийшли до висновку, що сухість повітря дозволяє деревам рости в основному в нічний час. Вдень вона сильно обмежує зростання стовбура. «Найбільшим сюрпризом для нас стало те, що дерева росли навіть в помірно сухих ґрунтових умовах, коли повітря було досить вологим. І навпаки, зростання залишалося дуже низьким, коли грунт був вологим, але повітря було сухим », – розповів Цвайфель.

Причина виявилася в наступному: коли повітря стає сухішим, дерева тимчасово втрачають більше води, ніж поглинають через коріння. Так, водний потенціал дерева скорочується, а зростання зупиняється незалежно від наявності вуглеводів.

Також з’ясувалося, що зростання стовбура більш чутливе до сухості повітря, ніж здатність до фотосинтезу. За словами авторів роботи, це пояснює, чому дерева в сухому середовищі здатні до фотосинтезу, але рідко виростають високими.

Так вчені встановили, що дерева ростуть тільки в певний час – кілька годин на добу. І, оскільки накопичення вуглецю (фотосинтез днем) і споживання вуглецю (зростання в нічний час) відбуваються в різний час, їх чутливість до кліматичних чинників різниться вдень і вночі.

Автори дослідження впевнені, що їх висновки можуть змінити наш погляд на вплив зміни клімату на ліси, а також допомогти прогнозувати ступінь поглинання вуглецю в них.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button