Земля

Вчені з’ясували, чому Патагонія піднімається в міру танення льодовиків

Американські вчені провели докладне сейсмічне дослідження надр землі під Патагонією. Вони прийшли до висновку, що швидке танення льодовиків в цьому регіоні призвело до підвищення тектонічної активності під континентом, що викликала підняття земної поверхні.

© Flickr

Льодовики протяжністю сотні кілометрів, що покривають вершини Анд в Чилі та Аргентині, зараз тануть з однією з найвищих швидкостей на планеті. Земля, яку приховував лід, швидко зміщується і піднімається в міру їх зникнення. Вчені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі (США) виявили зв’язок між втратою маси льоду, швидким підняттям гірських порід і розломом тектонічних плит під Патагонією. Результати їх сейсмічних досліджень опубліковані в журналі Geophysical Research Letters.

Патагонія – гірський район в південній частині Південної Америки. Оскільки щільність населення там невисока, а ризик землетрусів досить низький, вчені проводили мало сейсмічних досліджень в цьому регіоні.

Тепер дослідники звернули увагу на те, що зміни розмірів льодовиків і структури мантії призводять до швидкого підйому гірських порід. Нові сейсмічні дані показали, як розлом тектонічної плиті, яка залягає приблизно в 97 кілометрах під Патагонією, дозволяє гарячої і рідкої мантії текти під Південною Америкою.

Коли льодовики над розломом тануть, маса льоду перестає тиснути на породи, тому мантія під ними втрачає в’язкість, а літосфера стоншується. З цими факторами пов’язані багато змін рельєфу Патагонії, в тому числі швидкий підйом деяких раніше покритих льодом областей.

Найбільш гарячу і рідку мантію вчені виявили в області розлому, над якою лід зник зовсім недавно. Також виявилося, що в’язкість мантії на півдні Патагонії вище, ніж на півночі, тому швидкість підйому порід підвищується з півдня на північ. У зв’язку з цим вчені вважають, що з часом динаміка мантії, пов’язана з розломом, посилиться ще більше.

Дослідження тектоніки плит необхідно для кращого розуміння реакції порід на заледеніння і його зникнення. Більш точні моделі дозволять краще реконструювати недавні зміни крижаних щитів по всьому світу, що відбулися під дією глобального потепління.

Крім того, величезна кількість води, що вивільнилася з розталих льодовиків, тече в океан, рух суші впливає на цей процес, тому його необхідно враховувати при прогнозуванні рівня Світового океану.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button