Земля

Через зміни клімату зникає важлива океанічна течія (відео)

Інтенсивна зміна клімату в майбутньому може вплинути на світ зовсім не так, як передбачають поточні моделі. Якщо концентрація вуглекислого газу в атмосфері подвоїться, важлива океанська течія, яка впливає на клімат і погоду по всьому світу, зникне. І тоді погодна модель майбутнього буде сильно відрізнятися від сучасних прогнозів.

2699db8ebe23d7a84154aed7bd8a25d6

Меридіональну термохалінну циркуляцію Атлантичного океану описують як величезну океанічну конвеєрну стрічку. Це система водних течій, яка переносить теплу воду від Атлантики до Арктики, створюючи м’які кліматичні умови в Західній Європі.

На півночі Атлантичного океану поверхнева вода охолоджується і опускається на дно океану, а інша течія відносить цю холодну воду знову на південь. Цей процес — частина великої системи термохалінних течій, які циркулюють по всьому світу від полюса до полюса. Але деякі вчені вважають, що меридіональна термохалінна циркуляція Атлантичного океану не точно представлена в поточних кліматичних моделях. Вони стверджують, що багато моделей описують течію більш стабільною, ніж є насправді.

Останнє дослідження припускає, що циркуляція слабшає, і це впливає на кліматичні прогнози. Лю Вей з Єльського університету і його колеги з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго і Вісконсинського університету в Мадісоні взяли загальноприйняту кліматичну модель і «послабили» в ній меридіональну термохалінну циркуляцію Атлантичного океану. Далі дослідники провели експеримент, щоб побачити, як виправлення вплине на передбачувані показники при майбутню зміну клімату. Вони відразу ж подвоїли концентрацію вуглекислого газу щодо сучасного рівня виправленої і в невиправленої моделях, а потім дозволили обом моделям розвиватися сотні симульованих років.

Різниця була разючою. У невиправленій кліматичній моделі меридіональна термохалінна циркуляція Атлантичного океану ненадовго слабшає, але в підсумку відновлюється. У виправленій моделі циркуляція слабшає і через 300 років зникає. Кліматичні наслідки в виправленій моделі також приголомшують. Без звичайного транспортування теплої води в Арктику, північ Атлантики, включаючи Великобританію, Ісландію і північний захід Європи, чекає похолодання. В Арктиці почне рости морський лід.

 

Так як меридіональна термохалінна циркуляція Атлантичного океану — частина великої глобальної конвеєрної системи, яка включає в себе теплі і холодні течії між екватором і обома полюсами, модель пророкує серйозні кліматичні зміни і в інших частинах світу. Без зворотного руху холодної води на півдні сильно потеплішає. Результатом стане поляризація опадів над Америками. На північному сході Бразилії дощів стане більше, а в Центральній Америці — менше. Модель також передбачає сильний спад морського льоду в Антарктиді.

Довідка

Термохалінна циркуляція — великомасштабна океанічна циркуляція, створювана за рахунок перепаду щільності води, що утворюється внаслідок неоднорідності розподілу температури і солоності в океані. Прикметник термохаліний складається з двох частин: «термо» — температура, «халін» — солоність.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments