Наука

Вчені з’ясували, як небезпечний вірус викликає рідкісну форму раку

Міжнародна група вчених склала карту того, як вірус HTLV-1 викликає рідкісну лейкемію. Результати дослідження публікує The Journal of Clinical Investigation.

Фото від Science Photo Library

HTLV-1-це т-лімфотропний вірус людини першого типу. Іноді він викликає у людей такі злоякісні новоутворення лімфоїдної і кровотворної тканин, як Т-клітинний лейкоз і Т-клітинну лімфому. Вчені під керівництвом Імперського коледжу Лондона та Університету Кумамото в Японії використовували одноклітинний аналіз, щоб показати, як він активує Т-клітини таким чином, що вони стають злоякісними.

Т-клітинний лейкоз і Т-клітинна лімфома – дуже рідкісний вид раку, він розвивається приблизно у 5% людей, інфікованих HTLV-1, але тільки через кілька десятиліть після початкового зараження. Вірус специфічно інфікує Т-клітини і трансформує їх в лейкозні клітини. Але затримка в часі зазвичай ускладнює розуміння того, як саме відбувається ця трансформація.

HTLV-1 впроваджується в один тип Т-клітин і зазвичай залишається там в «латентному» стані. Для багатьох таких носіїв вірусу це ніколи не змінюється, але приблизно у 5% пацієнтів після десятиліть очікування вірус пробуджується і впливає на функціонування Т-клітин. Команда дослідників вивчила понад 87 000 Т-клітин, їх взяли у здорових носіїв вірусу і пацієнтів з лімфомою. Вчені секвенували з них РНК, щоб з’ясувати, як взаємодіють вірус і Т-клітини.

Вони з’ясували, що у людей з прогресуючою лімфомою інфіковані Т-клітини стали високоактивними і надреактивними. Вони надмірно продукували білки, які підтримують їх проліферацію. Це допомогло їм уникнути імунної системи.

Клітини лейкемії, інфіковані HTLV-1. Надано: доктор Учіяма.

Т-клітинна лімфома може прогресувати з різною швидкістю, але стандартного лікування цього типу раку немає. Якщо навіть настає ремісія після лікування, великий ризик рецидиву. Хоча лише у невеликого відсотка людей з вірусними інфекціями HTLV-1 розвиваються Т-клітинні лейкоз і лімфома, за оцінками, у всьому світі налічується від 5 до 10 млн носіїв вірусу. У деяких регіонах він є ендемічним захворюванням – наприклад, в Японії зареєстровано близько мільйона випадків. Тому дуже важливо зрозуміти, як вірус налаштовує Т-клітини організму проти нього в процесі розвитку раку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button