Земля

Вчені з’ясували, що ховається під льодовиками Гренландії

Величезний астероїд впав на Гренландію, коли вона була покрита густим тропічним лісом. Тепер вчені датували кратер, який сьогодні ховається під товстим шаром льоду.

Згідно з новим дослідженням, опублікованим в журналі Science Advances, кратер Гайавата, який знаходиться під шаром льоду товщиною 1 км на північному заході Гренландії, утворився 58 млн років тому. Раніше вчені вважали що йому всього 13 тис. років. Таким чином, вчені довели, що падіння астероїда відбулося набагато раніше, в той час, коли Гренландія була зеленим і повним життя островом.

Ударний кратер Гайавата показаний на північному заході Гренландії (ліворуч); кратер добре видно (праворуч) під поверхнею льоду. Зображення надано Копенгагенським університетом

Астероїд був близько 1,5 км в поперечнику, коли впав на землю. Його вплив, ймовірно, спричинив локальні землетруси та лісові пожежі, Майкл Сторі, співавтор дослідження та співробітник Музею природної історії Данії. Але немає ніяких доказів того, що воно вплинуло на глобальний клімат.

Вчені вперше кратер в 2018 році за допомогою радарів. Але, враховуючи масивну брилу льоду, яка його покриває, експерти не могли визначити, коли саме він з’явився. Вчені зібрали і вивчили піщинки і більші гальку в районі кратера, дослідники виявили на них ознаки того, що вони були раптово і швидко нагріті.

На цьому зображенні крупним планом показані кристали мінерального циркону, які діють як крихітна капсула часу, фіксуючи вік багатьох подій в історії Землі. Вчені датували кристали циркону, щоб розрахувати вік ударного кратера Гайавата. Зображення люб’язно надано Гевіном Кенні, шведським музеєм природної історії

Вчені датували кристали циркону, щоб розрахувати вік ударного кратера Гайавата. Для цього вони використовували аргон – аргоновий метод датування. Виявилося, що піщинки і галька зазнали потужного теплового впливу близько 58 млн років тому, в пізньому палеоцені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button