Всесвіт

Подивіться на пучок антиматерії довжиною 60 трлн км: його випускає крихітна зірка (відео)

Рекордний промінь живиться від пульсара, швидко обертової колапсуючої зірки з сильним магнітним полем. Результати дослідження публікує The Astrophysical Journal.

За допомогою рентгенівської обсерваторії НАСА “Чандра” астрономи сфотографували пучок матерії і антиматерії довжиною понад 60 трлн км. Примітно, що рекордний промінь випускає крихітна за астрономічними мірками зірка — розміром з невелике місто.

Вперше астрономи виявили його в 2020 році, але не знали повної довжини. Річ у тім, що пучок виходив за межі детектора «Чандра». Нові спостереження обсерваторії, проведені тією ж групою дослідників в лютому і листопаді 2021 року, показали, що промінь приблизно в три рази довше, ніж припускали вчені. Його кутовий розмір становить приблизно половину діаметра повного місяця. У підсумку, це робить його найдовшою ниткою пульсара, видимої з Землі.

Джерело пучка-пульсар PSR J2030 + 4415. Його діаметр становить всього 16 км і він знаходиться приблизно в 1 600 світлових роках від нашої планети. Період обертання становить приблизно три рази в секунду. Вчених здивувало, що такий маленький об’єкт створив настільки велику структуру.

Переважна більшість Всесвіту складається зі звичайної речовини і вчені активно шукають джерела антиречовини в космосі. Наприклад, в пульсарах, таких як PSR J2030 + 4415. У таких зірках поєднуються два екстремальних явища – швидке обертання і сильне магнітне поле — призводить до прискорення частинок і високоенергетичного випромінювання, яке створює пари електронів і позитронів.

Пульсари генерують вітер із заряджених частинок. Зазвичай вони укладені в межах їх потужних магнітних полів. Але у випадку з PSR J2030 + 4415 магнітне поле пульсарного вітру з’єдналося з міжзоряним магнітним полем, і високоенергетичні електрони та позитрони вирвалися назовні, НАСА.

Потім, коли частинки рухалися вздовж цієї міжзоряної лінії магнітного поля зі швидкістю приблизно в одну третину від швидкості світла, вони висвітлювали її в рентгенівських променях. Це і пучок матерії та антиматерії, який спостерігала обсерваторія «Чандра».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button