Всесвіт

Вчені з’ясували, що вітри зробили з поверхнею Марса

Виявилося, що за зміни поверхні Землі і Марса відповідають різні процеси. Стаття з результатами дослідження опублікована в Journal of Geophysical Research: Planets.

Дослідники вперше вивчили, наскільки сильно зміни геології Марса відрізняються від тих же процесів на Землі. У роботі використовувалися дані марсохода Curiosity НАСА і спостереження астронавта під час перебування на Міжнародній космічній станції (МКС).

Ключовим висновком цієї конкретної статті є те, що очевидна слабка сила вітрової ерозії керує процесом, який розкриває стратифіковані шари гірських порід на Марсі. Це сильно відрізняється від геологічних процесів на нашій планеті, де шари гірських порід виявляються завдяки динамічному поєднанню тектонічної активності, яка піднімає шматки грунту, і водної ерозії річок, які врізаються в породи зверху вниз.

“За ерозію на Марсі в основному відповідає вітер. Він діє як волоть з пір’я, яка працює протягом сотень мільйонів і навіть мільярдів років. Це сильно відрізняється від Землі, наприклад, де надзвичайно суворі гори Сан-Габріель створені потоками дощової води, що розсікають ландшафт за відносно короткі періоди геологічного часу”, – пояснює Джон П.Гротцінгер, професор геології.

На цьому зображенні, отриманому за допомогою камери HiRISE, видно виразні смуги змінного тону і яскравості всередині формації Мюррей на Марсі. Подібні оголення звичайні по всій формації, хоча походження смуг невідоме. Автори та права: NASA / Лабораторія реактивного руху – Каліфорнійський технологічний інститут

Незважаючи на те, що посадковий модуль Mars InSight спостерігав невеликі марсотруси, на Червоній планеті відсутні тектонічні плити, які викликають більшу частину землетрусів. Замість цього поверхня Марса майже повністю сформована еоловою або вітровою ерозією.

Вітрова ерозія відіграє ключову роль у циклі гірських порід на Марсі, особливо в більш ранні періоди часу, до 3 млрд років тому, коли породи в кратері Гейла тільки формувалися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments