Всесвіт

Вчені зафіксували космічні сигнали там, де не очікували їх знайти

Астрономи зафіксували таємничі спалахи в небі, які називаються швидкими радіосплесками, і були здивовані тому, де знаходився видає їх об’єкт.

Викид газового струменя з активного ядра радіогалактики М87. Фото: космічний телескоп “Хаббл”.

Сплески відбувалися серед старих зірок. Астрономи не очікували такої активності від цих об’єктів. Джерело спалахів знаходиться в сусідній спіральній галактиці M 81, вона є найближчою до землі.

Швидкі радіосплески – це короткі спалахи світла з космосу. Астрономи досі їх вивчають ще з моменту першого відкриття в 2007 році. Таку активність фіксують тільки за допомогою радіотелескопів.

Кожен спалах триває всього тисячні частки секунди. Але кількість вивільненої енергії можна порівняти з тим, скільки Сонце випромінює за день. Кожен день відбувається кілька сотень спалахів і їх видно по всьому небу. Більшість знаходяться на величезній відстані від Землі, в галактиках, віддалених на мільярди світлових років.

Автори нової роботи збиралися провести високоточні вимірювання джерела повторюваних спалахів, який знайшли в січні 2020 року в сузір’ї Великої Ведмедиці. Виявилося, що радіосплески виходили зі щільного скупчення дуже старих зірок, яке називається кульове скупчення. Зазвичай таку активність фіксували близько молодих зірок.

Вчені прийшли до висновку, що швидкі радіосплески можуть з’являтися в магнетарах — це дуже щільні залишки вибухнули зірок, які є найпотужнішими магнітами.

“Зазвичай ми очікуємо, що магнетари, що видають радіосплески, будуть молодими і вже точно не будуть оточені старими зірками. Якщо джерело нового спалаху це дійсно магнетар, то він не міг утворитися в результаті вибуху молодої зірки. Повинен бути інший спосіб”, – говорить Джейсон Хессельс, співробітник університету Амстердама і АСТРОН.

Вчені вважають, що джерелом радіоспалахів був магнетар, який утворився, коли білий карлик став досить масивним, щоб зруйнуватися під власною вагою. Таке явище раніше передбачали, але реальних доказів подібного сценарію не було.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button