Всесвіт

Вчені зафіксували струс рекордної сили

Аналіз даних сейсмометра, що працює на зонді InSight, показав, що магнітуда марсотрусу 4 травня 2022 року досягала 4,7. Його енергія виявилася вп’ятеро більше, ніж у минулого рекордсмена, а створені сейсмічні хвилі кілька разів обігнули планету.

Сейсмометр винесений в сторону від апарату і накритий захисним ковпаком / ©NASA, JPL-Caltech

Модуль InSight працює на Червоній планеті вже чотири роки. На відміну від марсоходів, він нерухомий, і одне з наукових завдань апарату — моніторинг сейсмічної активності за допомогою бортового інструменту SEIS. Двадцять п’ятого серпня 2021 року він зареєстрував марсотрус магнітудою 4,2. А новий аналіз даних, отриманих під час марсотрусу 4 травня 2022 року, показав, що його потужність була ще вище і досягала 4,7. Про це повідомляється в статті, опублікованій в журналі Geophysical Research Letters.

Перш магнітуду цієї події оцінювали в 5, але при більш уважному розгляді показник довелося переглянути. Він може здатися не таким значним на тлі багатьох землетрусів, які відбуваються на нашій планеті. Однак для геологічно спокійного Марса це все ще рекорд. З урахуванням того, що шкала магнітуд — експоненціальна, енергія події S1222a була вп’ятеро більшою, ніж у рекордсмена 2021 року, і порівнянна з усіма зафіксованими раніше марсотрусів, разом узятими.

На відміну від попередніх марсотрусів, S1222a тривало близько чотирьох годин — вдвічі довше, ніж найдовше з більш ранніх подібних подій. Його епіцентр розташовувався поблизу від борозен Цербера (Cerberus Fossae) — найбільш сейсмічно активного регіону планети, — але не в них самих. Це показує, що джерело події не пов’язане з відомими геологічними розломами в глибині марсіанської кори.

«Хоча епіцентр знаходився на дистанції понад 2000 кілометрів, коливання, зареєстровані на InSight, майже досягли граничних значень його сейсмометру, — сказав Джон Клінтон (John Clinton) зі Швейцарського федерального технологічного інституту, один з авторів нової роботи. – Ми вперше помітили поверхневі хвилі, які розходилися по корі і верхній мантії, кілька разів обігнувши планету».

Аналізу створених S1222a сейсмічних хвиль присвячені окремі статті (1, 2), опубліковані в тому ж журналі. Ці хвилі реєструвалися протягом 10 годин, причому як високочастотні, так і низькочастотні, тоді як минулі марсотруси приводили до виникнення або тих, або інших. Їх рух показав, що в надрах Марса чергуються шари різної щільності, мабуть, складені з вулканічних і осадових порід.

Швидше за все, S1222a залишиться рекордсменом надовго.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button