Наука

Помідори і картопля містять активні речовини, здатні знищувати ракові клітини

Будь-яка людина на Землі знає когось, хто хворів на рак. У 2020 році у всьому світі було зареєстровано близько 19 мільйонів нових випадків захворювання та близько 10 мільйонів смертей

Група польських вчених з Університету Адама Міцкевича провела огляд біоактивних сполук, званих глікоалкалоїдами, які містяться в таких овочах, як картопля та помідори. Дослідники показали, що ці сполуки здатні знищувати ракові клітини і не завдають шкоди здоровим клітинам організму.

Photo by Eric Prouzet on Unsplash
“Вчені в усьому світі все ще шукають ліки, які будуть смертельними для ракових клітин, але водночас безпечні для здорових клітин», — говорить Магдалена Вінкель. — “Це непросто, незважаючи на успіхи медицини і потужний розвиток сучасних методів лікування. Тому, можливо, варто повернутися до лікарських рослин, які багато років тому з успіхом застосовувалися при лікуванні різних недуг. Я вважаю, що варто переглянути їх властивості і, можливо, знову відкрити їх потенціал».

До таких рослин, безумовно, відносяться картопля і томат.

Вінкель і її колеги зосередилися на п’яти глікоалкалоїдах — соланині, чаконині, соласонині, соламаргині і томатині, які містяться в неочищених екстрактах рослин родини пасльонових. Ця родина містить багато популярних харчових рослин (включаючи картоплю, помідори та баклажани), багато з яких токсичні, часто через алкалоїди, які вони виробляють для захисту від тварин, які їдять рослини. Але правильна доза може перетворити отруту на ліки: як тільки вчені знайдуть безпечну терапевтичну дозу алкалоїдів, вони можуть стати потужними клінічними інструментами.

Зокрема, глікоалкалоїди пригнічують ріст ракових клітин і можуть сприяти загибелі ракових клітин. Це ключові напрямки боротьби з раком і поліпшення прогнозів пацієнтів, тому вони мають величезний потенціал для майбутніх методів лікування. Дослідження in silico (комп’ютерне моделювання) — важливий перший крок — показали, що глікоалкалоїди не токсичні, не пошкоджують ДНК і не призводять до виникнення пухлин у майбутньому, хоча можуть мати певний вплив на репродуктивну систему.

Одним з необхідних кроків вперед є використання досліджень in vitro та модельних тестів на тваринах, щоб визначити, які глікоалкалоїди є безпечними та достатньо перспективними для тестування на людях. Вінкель та її колеги виділяють глікоалкалоїди, отримані з картоплі, такі як соланін та чаконін.

Соланін зупиняє перетворення деяких потенційно канцерогенних хімічних речовин в канцерогени в організмі і пригнічує метастазування. Дослідження на конкретному типі лейкозних клітин також показали, що в терапевтичних дозах соланін ці клітини вбиває.

Чаконін має протизапальні властивості і може лікувати сепсис.

Антиракова активність пасльонових глікоалкалоїдів https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.979451/full

Соламаргін, який в основному міститься в баклажанах, зупиняє розмноження ракових клітин печінки. Соламаргін є одним з декількох глікоалкалоїдів, які можуть мати вирішальне значення як додаткове лікування, оскільки він націлений на ракові стовбурові клітини, які, як вважають, відіграють важливу роль у стійкості раку до ліків.

Соласонін, який міститься в декількох рослинах сімейства пасльонових, теж атакує ракові стовбурові клітини.

Томатин. Навіть помідори пропонують потенціал для медицини майбутнього, оскільки томатин підтримує регуляцію організмом клітинного циклу, щоб він міг вбивати ракові клітини.

Однак необхідно краще зрозуміти механізми дії глікоалкалоїдів і ретельно вивчити всі потенційні проблеми безпеки, перш ніж пацієнти зможуть отримувати користь від протиракових препаратів прямо з грядки.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button