Головна / Екологія / Вчені зафіксували прискорення танення льодовиків

Вчені зафіксували прискорення танення льодовиків

Міжнародна група вчених провела дослідження майже 215 тис. льодовиків і оцінила їх сумарний обсяг, який склав 158 тис. кв. км. Обсяг льодовиків за кілька років скоротився на 18%. Цей результат враховує відомості про льодовики по всьому світу, за винятком льодів Антарктики і Гренландії, повідомила в понеділок Федеральна політехнічна школа Цюріха (ETH Zurich).

Дослідження проводилося під керівництвом фахівців ETH Zurich, швейцарського Федерального інституту лісу, снігу і ландшафтів (WSL). У ньому брали участь їхні колеги з Фрібур, а також німецькі, австрійські та індійські експерти. У своїх підрахунках гляціологи застосовували комбінацію з п’яти незалежних методів цифрового моделювання. З’ясувалося, що майже половина льоду на Землі зосереджена в Арктиці — близько 75 тис. кв. км.

В ході проведеного кілька років тому аналогічного дослідження були отримані результати, які на 18% перевищують нинішні.

«У світлі нових розрахунків ми повинні визнати, що льодовики на високих горах Азії можуть зникнути швидше, ніж ми досі думали», — заявив журналістам професор гляціології Даніель Фарінотті.

Згідно з новими оцінками, в Гімалаях, Тибеті і горах Центральної Азії льодовики втратять половину свого об’єму в 2060-ті роки, тоді як раніше вважалося, що це відбудеться в 2070-ті роки. Експерти попереджають, що танення азіатських льодовиків до кінця нинішнього століття призведе  до скорочення на 24% об’єму води, яку вони виробляють. Фарінотті підкреслив, що цей прогноз «викликає занепокоєння», адже зниження обсягу води, що утворюється в результаті танення льодовиків, може призвести до обміління річок, особливо в посушливих регіонах, зокрема, в Андах і в Центральній Азії, де від цієї води сильно залежить сільське господарство.

Вчені підрахували, що якщо всі 215 тис. вивчених ними льодовиків повністю розтануть, то рівень світового океану підвищиться на 30 см. З 1990 по 2010 рік внаслідок танення льодовиків на рівень Світового океану піднявся на 1,5 см.