Наука

Вчені запропонували робити ліки з бурштину

Дослідники визначили з’єднання в бурштині, які надають терапевтичний ефект. За їх словами, це пояснює, чому балтійський бурштин раніше вважався лікувальним, а також відкриває нові способи використання скам’янілої смоли в медицині.

Amber Фото від HansJoachim

Протягом століть жителі Прибалтики використовували древній бурштин в лікувальних цілях. Тепер дослідники точно визначили з’єднання, які допомагають пояснити терапевтичний ефект балтійського бурштину. В майбутньому це може привести до створення нових ліків, які будуть боротися зі стійкими до антибіотиків інфекціями. Результати роботи представили на весняному засіданні Американського хімічного товариства (ACS).

«З попередніх досліджень ми знали, що в балтійському бурштині є речовини, які можна використовувати в розробці антибіотиків. Але цю тему досі докладно не вивчали», – розповіла каже Елізабет Емброуз, керівник роботи. Вона разом з командою з Університету Міннесоти проаналізувала зразки балтійського бурштину — куплені й зібрані самостійно.

Дослідники зробили із застиглої смоли порошок, а потім змішали його з розчинниками. Після вони відфільтрували, концентрували і проаналізували екстракт бурштинового порошку методом газової хроматографії-мас-спектрометрії (ГХ / МС).

В результаті вчені виявили десятки з’єднань. Найцікавішими виявилися абієтинова, дегідроабіетинова і палустрова кислоти — органічні сполуки з відомою біологічною активністю. Такі сполуки важко очистити, тому дослідники купили чисті зразки й відправили їх на аналіз, де перевірили їх активність проти дев’яти видів бактерій. У тому числі стійких до антибіотиків. «Найважливіше те, що ці сполуки активні проти грампозитивних бактерій, таких як деякі штами золотистого стафілокока, але не проти грамнегативних», – відзначили біологи.

У наступному досвіді вчені зібрали смолу сціадопітіса, яка за властивостями нагадує сировину для балтійського бурштину. З неї витягли молекули, які теоретично можна перетворити в сполуки, знайдені раніше. І зробити потенційні ліки доступнішими.

«Ми раді просуватися в цьому напрямку. Абієтинової кислоти і їх похідні — потенційне джерело нових ліків. Вони можуть стати в пригоді для лікування інфекцій, спричинених грампозитивними бактеріями, які стають все більш стійкими до відомих антибіотиків», – підсумували вчені.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button