Земля

З’ясувалося, що трилобіти могли дихати ногами

Американські вчені провели дослідження, яке показало, що одні з найуспішніших тварин за всю історію планети — трилобіти — дихали ногами.

Trilobites Фото Від Davesangster

Робота опублікована в журналі Science Advances. Трилобіти вважаються одними з найуспішніших організмів за всю історію Землі: вони існували на нашій планеті цілих 270 мільйонів років, тобто довше, ніж динозаври. Ці істоти пережили два масових вимирання і зникли лише під час наймасштабнішого — Пермського. Їх різноманітність була дуже велика, і вони прекрасно адаптувалися до тих умов середовища, в яких існували.

І, здається, вони навіть вміли дихати за допомогою своїх кінцівок. До такого висновку прийшли вчені з Каліфорнійського університету в Ріверсайді (США), використовуючи комп’ютерну томографію, за допомогою якої вдалося детально розглянути останки трилобітів. Вони збереглися у відкладеннях мінералу піриту. Фахівці створили 3D-модель анатомічних органів цих дивовижних істот, що допомогло їм побачити такі дрібні їх деталі, які неможливо розгледіти навіть під мікроскопом, адже вони тонше людської волосини.

Перш за все вчених цікавили незвичайні відростки у верхній частині кінцівок трилобітів. До цього вважалося, що такі відростки допомагали тваринам плавати або зариватися в мул. Але американські палеонтологи провели моделювання і з’ясували зовсім інше функціональне призначення цих органів. Виявилося, опуклості допомагали істотам дихати — приблизно, так само як зябра сучасних членистоногих на зразок раків і креветок. Відростки насичували кров киснем, збираючи його по шляху свого руху і переносячи між тканинами тіла.

Вчені вельми здивовані своїм власним відкриттям, адже кінцівки трилобітів, які, як вважають, закопувалися в мул, — не найкраще місце для дихальної системи. Вони можуть забитися брудом або навіть бути пошкоджені. Тому питання, навіщо таким успішним з точки зору еволюції створінням знадобилися “легкі” в ногах, поки відкритий.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button