Екологія

Вчені засумнівалися в здатності лісів врятувати планету від глобального потепління

Нове дослідження показало, що чим більше вуглекислого газу накопичується в повітрі, тим швидше ростуть дерева, але тим менше вони живуть, зводячи нанівець надію на стримування глобального потепління за допомогою посадки лісів.

Image by My pictures are CC0. When doing composings: from Pixabay

Поглинаючи вуглекислий газ з повітря, ліси виступають одними з головних союзників людства в боротьбі з глобальним потеплінням. Сьогодні вони поглинають більше чверті всіх викидів СО2, які створюються людьми. Внесок дерев обов’язково враховують у всіх кліматичних моделях, які прогнозують майбутні рівні вуглекислого газу і температури. Вважається, що зростання вмісту СО2 в атмосфері дозволяє рослинам швидше набирати масу, поглинаючи все більші обсяги газу.

Однак схоже, що їх внесок може виявитися далеко не такий великий, як ми сподівалися. У новій статті, опублікованій в журналі Nature Communications, відзначається, що прискорене зростання дерев веде до скорочення терміну їхнього життя – при тому, що, розкладаючись в грунті, стовбури знову повертають вуглекислий газ в атмосферу. «Повільноростучі і довгоживучі дерева заміщуються швидко зростаючими, але куди більш уразливими»,додає один з авторів роботи Стів Волкер (Steve Voelker).

Вчені досліджували річні кільця більш ніж на 200 тисячах деревних спилів, зібраних в різних регіонах планети, показавши, що зворотна залежність між швидкістю росту і тривалістю життя проявляється повсюдно, в тому числі в тропіках, де ростуть основні поглиначі вуглекислого газу. Можливо, «в обмін» на прискорене зростання дерева вкладають менше ресурсів на розвиток механізмів захисту від несприятливих факторів середовища, будь то нашестя комах або посуха.

В результаті здатності лісів зв’язувати вуглекислий газ, на першому етапі збільшилися, потім, у міру витіснення «повільних» рослин «швидкими», повинні знизитися. Вчені також додають, що «уявлення про те, ніби накопичення продуктів спалювання викопного палива можна стримати, саджаючи якомога більше дерев, не витримує наукової перевірки».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button