Екологія

Вчені з’ясували, чому зростає рівень метану в атмосфері

Рівень метану в атмосфері збільшується з-за сільського господарства і викопного палива. Цей газ здатний утримувати в 30 разів більше тепла, ніж такий же об’єм вуглекислого газу.

NASA Scientific Visualization Studio

Викиди газового метану, який вловлює тепло, ростуть у всьому світі, головним чином з-за сільського господарства і використання викопного палива. На цій ілюстрації показаний рівень метану в атмосфері. Червоний колір вказує на вищий рівень газу в атмосфері.

Рівень метану в атмосфері знаходиться на рекордно високому рівні. Але для скорочення викидів цього парникового газу необхідно знати, де він виробляється і чому. В ході дослідження з’ясувалося, що основними джерелами метану стали сільське господарство і сміттєві звалища, а також викопне паливо.

В Африці, Південній Азії і Океанії головним джерелом метану стало сільське господарство, а в Китаї і Сполучених Штатах — використання викопного палива.

«Метан — один з найважливіших парникових газів. Можливо, другий за важливістю після вуглекислого газу», — говорить учений в області атмосфери Олександр Тернер.

Хоча в атмосфері метану набагато менше, ніж вуглекислого газу, він при рівних обсягах утримує в 30 разів більше тепла. Безсумнівно, це впливає на інтенсивність глобального потепління й екологію.

Маріель Сонуа з Інституту П’єра Симона Лапласа в Парижі і її колеги склали каталог глобального забруднення метаном у 2017 році — це останній рік з повними даними. Ізотопи в зразках метану стали підказками його походження: чи був метан викинутий в атмосферу нафтогазовою промисловістю або мікробами, що живуть на рисових полях, на смітниках або в кишечнику великої рогатої худоби. Потім учені порівняли спостереження за 2017 рік із середньорічними викидами в період з 2000 по 2006 роки.

У 2017 році в результаті діяльності людини в атмосферу було викинуто близько 364 мільйонів тонн метану. У порівнянні з 324 мільйонами тонн в рік в середньому на початку 2000-х років зростання склало 12%. Близько половини 12-відсоткового зростання було пов’язане з розширенням сільського господарства та збільшенням звалищ, а інша половина — з використанням викопного палива. При цьому рівень природних викидів метану, наприклад, болотами, залишається стабільним.

Найбільше зростання викидів метану спостерігається в Африці і на Близькому Сході, а також у Південній Азії і Океанії — на 10-15 мільйонів тонн. Ферми великої рогатої худоби й рисові поля призвели до збільшення викидів в Південній Азії та Океанії на 10 мільйонів тонн. Та ж картина спостерігається в Африці. На 5-10 мільйонів тонн викиди збільшилися і в Китаї, а також у Північній Америці, де причиною забруднення навколишнього середовища стало викопне паливо. Тільки у Сполучених Штатах воно збільшило рівень викидів метану приблизно на 4 мільйони тонн.

Згідно з даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США, в кінці 2019 року концентрація метану в атмосфері досягла 1875 частин на мільярд у порівнянні з 1857 частинами на мільярд у 2017 році.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button