Всесвіт

Вчені знайшли пару з червоного карлика і напівзірки-напівпланети. Це велика рідкість

Астрономи виявили рідкісну пару об’єктів: коричневий карлик, що обертається навколо дуже старої зірки.

Вчені з Університету штату Пенсільванія виявили масивний коричневий карлик, що обертається навколо зірки TOI-2119. Нещодавно виявлений об’єкт майже в 70 разів масивніше Юпітера і обертається навколо своєї зірки по ексцентричній орбіті. Результати дослідження опубліковані на сайті препринтів arXiv.org.

Обидва об’єкти – зірки-карлики, але різного типу. Коричневі карлики – проміжні об’єкти між планетами і зірками (напівзірки-напівпланети), їх діапазон мас варіюється від 13 до 80 мас Юпітера. Хоча поки вчені знайшли багато коричневих карликів, такі об’єкти, що обертаються навколо інших зірок, – велика рідкість. У свою чергу, червоний карлик – маленька і відносно холодна зірка головної послідовності, що має спектральний клас М. Це незвичайні зірки, досить сильно відрізняються від інших. Діаметр і маса червоних карликів не перевищує третини сонячної (нижня межа маси — 0,0767 сонячної, за цим йдуть коричневі карлики).

Також попередні спостереження показали, що масивні коричневі карлики, що обертаються навколо зірок-господарів на близькій відстані (менше 3,0 а.о.), надзвичайно рідкісні і їх важко знайти. Цю так звану пустелю коричневих карликів постійно вивчають астрономи.

Нещодавно виявлений об’єкт, який назвали TOI-2119.01, ідентифікували за допомогою супутника НАСА Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Коричневий карлик, який обертався навколо нього, вчені підтвердили за допомогою комбінації наземної і космічної фотометрії. Згідно з дослідженням, маса TOI — 2119.01 становить 67 мас Юпітера, а радіус-1,11 радіуса газового гіганта. Коричневий карлик кружляє навколо TOI – 2119 кожні 7,2 дня по ексцентричній орбіті (з ексцентриситетом 0,336) під кутом 88,51 градуса на відстані приблизно 0,064 а.о. від неї. Яскравість цього об’єкта становить близько 2 100 кельвінів (1 827 °C).

Період обертання зірки-господині становить TOI-2119 13,2 дня, металічність на рівні 0,1, а ефективна температура оцінюється в 3 553 К (3 280 °C). Грунтуючись на періоді обертання, астрономи припускають, що TOI-2119, швидше за все, народилася від 700 млн і 5,1 млрд років тому.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button