Наука

Вчені знайшли сліди смертельної сутички мегалодону з кашалотом

Мільйони років тому древній кашалот вступив в сутичку з хижою акулою мегалодон. Вчені знайшли сліди цієї події на території сучасної Північної Кароліни.

За словами дослідників, сліди від нападу, збережені у вигляді виїмок на зубах кашалота, є першим свідченням в літописі скам’янілостей того, що акули-мегалодони вступали в сутички з кашалотами.

«Здавалося б, ці гігантські акули полювали на все, що хотіли, і жодне морське створіння не було застраховано від нападів цих гігантських акул», – сказав провідний автор нового дослідження Стівен Годфрі, куратор палеонтології в Морському музеї Конверта на Соломонових островах, штат Меріленд в інтерв’ю Live Science.

Зуб – це все, що залишилося від стародавнього кашалота. Співзасновник дослідження, Норман Райкер, колекціонер скам’янілостей-любитель з Доуелл, штат Меріленд, виявив його на території сучасного фосфатного рудника в Північній Кароліні, в 1970-х роках. Тоді ця шахта була відкрита для колекціонерів скам’янілостей. Пізніше Райкер пожертвував зуб Морському музею Калверта.

Дослідники не впевнені, коли саме сталася бійка між акулою і китом. За словами Годфрі, щоб дістатися до старіших багатих фосфатами пластів, гірники витягли осадові породи й скинули їх поблизу, де збирачі скам’янілостей могли їх промити й вивчити. Різні верстви гірських порід, які відкладаються з часом і тому використовуються для датування об’єктів в цих шарах, змішалися. Через нього вчені не знають, чи утворюється зуб з більш старших осадових пластів, які відносять його до епохи міоцену, 14 млн років тому, або з більш молодих пластів скам’янілостей, які відносять його до епохи пліоцену, близько 5 млн років тому.

У будь-якому випадку, зуб належить до періоду неогену (23-2,5 млн років тому). Під час нього клімат Землі був тепліший, ніж сьогодні, і в результаті на Північному і Південному полюсах було менше льоду, тому рівень моря був вище. Ось чому «прибережна Північна Кароліна була покрита великим мілководдям Атлантичного океану, – зазначає Годфрі. – Ці морські води рясніють морським життям ».

За словами Годфрі, розмір і форма вигнутого зуба довжиною 11,6 см вказує на те, що він належить до вимерлого виду кашалотів. Також дослідники прийшли до висновку, що цей конкретний кит був маленьким, всього близько 4 метрів в довжину. Годфрі зазначив, що сучасні кашалоти можуть досягати в довжину понад 15 м.

Три щербини на зубі показують, що його вкусила або акула Otodus chubutensis (яка жила від 28 до 13 млн років тому) або її нащадок Otodus megalodon (який існував від 20 до 3,5 млн років тому).

Ні в одній з інших копалин акул, відомих з фосфатних рудників, немає достатньо великих зубів, щоб залишити ці сліди укусів на зубі кашалота. Досі сліди укусів цих гігантських акул (понад 18 м в довжину) були виявлені на інших кістках вимерлих китів і дельфінів, але ніколи на голові або інших кістках кашалотів.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button