Наука

Віспа мавп розвивається надзвичайно швидко. Вчені знайшли 50 мутацій

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Medicine, показало, що вірус віспи мавп, який викликав захворювання по всьому світу, мутує швидше, ніж передбачалося раніше.

Вірус віспи мавп, який був виявлений за межами Африки в травні, продовжує поширюватися. На момент написання статті підтверджено вже понад 4 тис. випадків зараження в 49 країнах світу. У новому дослідженні вчені встановили, що вірус несе 50 мутацій, яких не було в попередніх штамах, виявлених з 2018 по 2019 рік.

Віспа мавп – великий дволанцюговий ДНК-вірус. Такі структури, відзначають вчені, на відміну від РНК-вірусів (наприклад, ВІЛ) краще захищені від помилок реплікації, а тому змінюються досить повільно: накопичуючи одну або дві мутації на рік.

У своїй роботі біологи зібрали ДНК з 15 зразків вірусу віспи мавп і реконструювали їх генетичну інформацію. Дослідники виявили, що реальна частота мутацій була в 6-12 разів вище, ніж вони очікували. Автори роботи відзначають, що масивний стрибок швидкості мутації мавпячого вірусу істотно перевищує очікування і оцінки, засновані на аналізі попередніх спалахів захворювання.

Більшість знайдених мутацій виникли в результаті взаємодії з імунною системою людини, відзначають дослідники. Наприклад, вони виявили сліди взаємодії вірусу з сімейством ферментів, що борються з вірусами, які називаються APOBEC3. Ці ферменти атакують віруси, викликаючи помилки при реплікації ДНК. Як правило, такий вплив знищує вірус, але іноді замість цього він набуває нових мутацій.

Біологи вважають, що прискорення мутації може бути пов’язано з тим, що вірус циркулює серед людей з 2018 року в невеликих кількостях, отримуючи безліч нових змін під впливом ферментів.

Незважаючи на активне поширення, ВООЗ поки не вважає, що спалах захворювання представляє надзвичайну ситуацію в галузі громадської охорони здоров’я, що має міжнародне значення. Організація продовжить контролювати ситуацію і може змінити оцінку найближчим часом.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button