Наука

Вчені з’ясували, чому дорослі і діти сприймають час по-різному

Добре відомо, що сприйняття часу змінюється з віком, і тепер угорські дослідники змогли розібратися, чому це відбувається. Дослідження опубліковано в журналі Scientific Reports.

Дослідники нарешті розібралися, чому “дуже довго” для дитини дорослому здасться коротким проміжком часу / © Nаdasdy Zoltаn

Сприйняття часу у дітей і дорослих помітно різниться: сорокахвилинний семінар дорослому швидше здасться коротким, а для багатьох першокласників висидіти стільки ж часу на уроці — непросте випробування. Звичайно, на сприйняття часу впливає безліч факторів, від темпераменту людини до насиченості емоційно забарвленими подіями, але дослідники з Університету Етвоша Лорана (Угорщина) вирішили вивчити вплив одного з основних факторів: віку випробуваного.

В експерименті взяли участь 138 осіб, яких розділили на три групи: «дошкільнят» (4-5 років), «школярів» (9-10 років) і «дорослих» (18 років і старше). Всім учасникам запропонували подивитися пару відео тривалістю по хвилині: це були уривки популярного мультсеріалу, збалансовані по візуальній та акустичній насиченості, але відрізняються за подієвості.

Одне відео являло собою міні-історію (поліцейський рятує тварин і заарештовує злодія), в іншому майже нічого не відбувалося (шість осіб відпливали на весловому човні). Половині випробовуваних запропонували переглянути спочатку “активне” відео, а потім «монотонне», другій половині — навпаки. В кінці учасників експерименту попросили відповісти на питання: яке відео було довше?

Результати виявилися різними для всіх трьох вікових груп: дві третини «дошкільнят» визнали довшим «активне» відео, а три чверті «дорослих», навпаки, сказали, що відео про поліцейського коротше, ніж відео про веслування. Судячи з результатів опитування “школярів”, перемикання з “дошкільного” на “доросле” сприйняття часу відбувається у дітей у віці приблизно семи років: “школярі” також частіше називали “монотонне” відео довшим, хоча вони були не так однозначні в цьому питанні, як “дорослі”.

Щоб пояснити різницю у сприйнятті часу між дорослими та дітьми, дослідники звернулися до концепції евристики, сукупності правил та методів для швидкого прийняття складного рішення, яке не вимагає багато роздумів та підрахунку. Зокрема, для маленької дитини, чим більше вона може розповісти про переглянуте відео, тим довшим воно йому здається. У дорослих же все інакше: дорослішаючи, ми знайомимося з концепцією абсолютного часу, але залишаємося заручниками власного сприйняття, коли на нудній зустрічі секунди тягнуться як жуйка, а при перегляді захоплюючого фільму ми забуваємо дивитися на годинник.

Таким чином, знайомство з поняттям абсолютного часу, поточного у власному темпі і піддається вимірам, змінює саме сприйняття часу в нашому мозку: вступаючи в дорослий світ, діти змушені перебудовувати своє сприйняття часу, адже тепер не вони самі, а годинник на їх руці визначають тривалість тієї чи іншої події.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button