Наука

Середньовічні азіатські цивілізації загинули не стільки від набігів Чингісхана, скільки від посухи

До такого висновку прийшла міжнародна група вчених, яка реконструювала вплив змін навколишнього середовища на паводкові землеробства в Центральній Азії.

Середньовічні азіатські цивілізації загинули не стільки від набігів Чингісхана, скільки від посухи / © Getty images

Робота опублікована в журналі PNAS. Заведено вважати, що розпад середньовічних річкових цивілізацій Центральної Азії сталося в результаті нищівних монгольських набігів на початку XIII століття (а також прогресуючого занепаду мережі Великого шовкового шляху).

Ці розвинені спільноти проживали в басейні Аральського моря й основних річок, що протікають через регіон. Вони використовували паводкові води для ведення сільського господарства, у зв’язку з чим і отримали свою назву – річкові цивілізації.

Геоморфологія та археологія водозбору річки Арись і оазису Отрар / © www.pnas.org

Вчені з Університету Лінкольна, Університетського коледжу Лондона, Оксфордського університету (Велика Британія), Університету VU (Нідерланди) та Інституту географії та безпеки водопостачання Казахстану провели дослідження з реконструкції змін клімату в цьому регіоні в минулому. А ще вони вивчили археологічні пам’ятники й зрошувальні канали оазису Отрар, який свого часу був одним з вузлових центрів Великого шовкового шляху і знаходився в місці злиття річок Арись і Сирдар’ї (південь Казахстану).

Крім того, фахівці визначили, в який момент іригаційні канали виявилися занедбані. В результаті вони прийшли до висновку, що це сталося в період ерозії русла річки Арись, між X-XIV століттями, а не в момент монгольських завоювань. Вчені показали, що центральноазіатські річкові цивілізації швидко відновлювалися після арабських вторгнень в VII-VIII століттях.

Причина цього, як вважають дослідники, в тому, що в ті часи клімат був вологим і сприяв швидкому відновленню нормального життя. А ось тривала посуха в період монгольського нашестя зробила свою справу: саме вона, на думку вчених, завадила відновленню масштабного паводкового землеробства і привела до загибелі цивілізацій.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button