Технології

Вчені виростили шкіру, яку можна носити, як одяг

Вирощені в лабораторії 3D-трансплантати шкіри можна використовувати як «біологічний одяг».

Зазвичай біоінженерна шкіра допомагає постраждалим від опіків. Однак її виробляють тільки у вигляді плоских листів. Зараз вчені розробили метод вирощування біоінженерного матеріалу в тривимірній формі. Її можна надягати на тіло, як предмет одягу.

Плоскі листи біоінженерної шкіри підходять для пересадки на відносно рівні частини тіла, але не підходять для, наприклад, рук. У таких випадках зазвичай доводиться зшивати кілька листів разом, щоб розмістити всі закутки, — це дуже трудомісткий процес.

Вчені з Колумбійського університету розробили більш зручну альтернативу. Для початку вони використовували 3D-сканування частини тіла, яка потребує трансплантації. Потім на 3D-принтері вони створили порожнисту проникну модель деталі в натуральну величину.

Потім біологи засіяли її клітинами фібробластів шкіри (утворюють сполучну тканину), колаген (надає структуру) і клітини кератиноцитів (складають зовнішній шар шкіри). Внутрішню частину моделі наповнили живильним середовищем.

Як тільки клітини перетворилися в справжню шкіру, її видалили з моделі і «наділи» на пошкоджену частину тіла. Весь процес зайняв близько трьох тижнів. Стільки потрібно і для вирощування звичайних плоских листів шкіри.

У лабораторії вчені перевірили 3D-трансплантати, зроблені з клітин шкіри людини, на задніх лапах мишей. Сама операція зайняла близько 10 хвилин, а трансплантати повністю інтегрувалися в навколишню шкіру тварини через чотири тижні. Виявилося, що цілісні трансплантати механічно міцніше, ніж якби їх зробили з декількох зшитих разом листів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button