Наука

Чим відрізняється мозок людей, які сплять днем

Автори нового дослідження виявили причинно-наслідковий зв’язок між сном і обсягом мозку. Дослідження опубліковано в журналі Sleep Health.

Нове дослідження показало, що у тих людей, які генетично схильні до регулярного денного сну, відрізняються більш великим і здоровим мозком.

Попередні дослідження показали, що сон може підвищити когнітивну продуктивність, при цьому короткий сон (5-15 хвилин) сон забезпечує перевагу, яка може тривати від одного до трьох годин. Старіння скорочує час реакції і пам’ять і часто призводить до збільшення поширеності когнітивних порушень. З урахуванням старіння населення світу важливо виявити змінні фактори ризику, пов’язані з когнітивною ефективністю, зокрема звички, пов’язані зі сном. З цією метою дослідники з Університетського коледжу Лондона провели дослідження, в якому вивчали, чи існує причинно-наслідковий зв’язок між денним сном і здоров’ям мозку.

У дослідженні взяли участь 378 932 людей європейського походження у віці від 40 до 69 років. Використовуючи техніку менделівської рандомізації, вони вивчили фрагменти ДНК, щоб виявити ймовірність звичного сну людей. Мендельова рандомізація — це метод використання виміряних варіацій генів відомої функції для вивчення причинно-наслідкового наслідків змінюваних факторів ризику.

Всім учасникам провели когнітивні тести зорової пам’яті і часу реакції. Також дослідники розглянули МРТ-знімки мозку деяких учасників на предмет структурних змін мозку. Крім того, суб’єктів попросили розповісти про свої звички сну.

Дослідники порівняли здоров’я мозку і когнітивне функціонування людей, генетично «програмованих» на сон, з тими, хто не звик спати днем. Вони виявили, що, в цілому, люди, запрограмовані на сон, відрізняються великим загальним обсягом мозку, маркером здоров’я мозку, особливо у літніх людей. Зниження обсягу мозку, також відоме як атрофія, пов’язане з такими захворюваннями, як когнітивні порушення і недоумство.

Середня різниця в загальному обсязі мозку між двома групами людей склала 2,6-6,5 років старіння. Але в інших показниках — обсяг гіпокампу, час реакції і візуальна обробка — не було ніякої різниці. Гіпокамп — це складна структура глибоко в мозку, яка пов’язана з пам’яттю і навчанням. Обсяг гіпокампу, зокрема, пов’язаний зі зниженням когнітивних функцій.

Грунтуючись на цих висновках, дослідники заявили, що існує «скромний причинно-наслідковий зв’язок» між звичним денним сном і великим загальним обсягом мозку.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button