Всесвіт

“Вебб” склав хімічний портрет екзопланети, у якої багато спільного з Землею

Співробітники місії “Джеймс Вебб” направили високочутливі інструменти телескопа на атмосферу гарячого сатурна WASP-39 B. Ця екзопланета приблизно такої ж маси, як Сатурн і знаходиться в 700 світлових років від Землі. У той час як JWST та інші космічні телескопи, включаючи «Хаббл» і «Спітцер», раніше виявляли окремі компоненти атмосфери цієї планети, «Вебб» надав дані про атоми, молекули і навіть виявив ознаки активної хімії та хмар.

WASP-39B відкрили в лютому 2011 року в рамках проекту WASP. Вона примітна тим, що в її атмосфері міститься значна кількість води. Останні дані підказали вченим, як виглядають її хмари — розірваними, а не як однорідне покривало над планетою.

Представлення художника про WASP – 39 b. Автори та права: NASA, ESA, CSA, Дж. Олмстед (STScI)

Всі відкриття “Вебба” детально описані в наборі з п’яти нещодавно представлених наукових статей, доступних на сайті препринтів arXiv. Серед безпрецедентних відкриттів – перше виявлення в атмосфері екзопланети діоксиду сірки. Ця молекула, отримана в результаті хімічних реакцій, викликаних високоенергетичним світлом батьківської зірки планети. На Землі аналогічним чином створюється захисний озоновий шар.

“Несподіване виявлення діоксиду сірки підтверджує, що фотохімія формує клімат гарячих сатурнів”, — пояснює Діана Пауелл, астроном центру астрофізики НАСА. – Клімат Землі також формується фотохімією, тому у нашої планети набагато більше спільного з екзопланетами такого типу, ніж ми вважали раніше».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments