Земля

Наїзники-могильники перетворюють гнізда паразитів в “склепи”

Дослідники розповіли, як наїзники-могильники впроваджують своїх личинок в гнізда інших паразитів, в результаті чого останні божеволіють і самі перетворюють свої будинки в склепи.

Наїзник-могильник отримав свою латинську назву (Euderus set) в честь єгипетського бога смерті, Сета. Ця комаха перевершує всі наші уявлення про паразитизм. Багато паразитів підпорядковують собі нервову систему жертви, що саме по собі вселяє жах. Але це істота відомо як «суперпаразит» – вона поневолює самого паразита, який вже знайшов собі підходящого господаря.

Головна здобич «хранителя склепу» – горіхотворки. Вони відкладають яйця в тканину листа, через що на них з часом утворюються кулясті галли. Ви часто можете бачити їх восени, на опалому листі дуба. Якщо розкрити такий галл – всередині може виявитися личинка. Однак E. set порушує цей цикл і перетворює галли в справжні «склепи», запечатуючи їх і відкладаючи яйця. Вилупившись, личинки наїзників заражають личинки горіхотворок.

Далі починають відбуватися і зовсім страшні речі. Заражені личинки прогризають в гнізді діри занадто маленького діаметра. В результаті, коли вони намагаються вибратися назовні, то голови намертво застряють в отворі. В результаті, личинкам наїзника залишається лише бенкетувати повільно вмираючою горіхотворкою, поступово прогризаючи собі шлях назовні через її тіло і дозріваючи в затишній галло-гробниці.

Вершники-могильники перетворюють гнізда паразитів в
Цикл розвитку наїзників-могильників і їх паразитизм Mona Luo

Вважається, що через «вузький профіль» діапазон потенційних жертв суперпаразитів вельми обмежений. Для того, щоб з’ясувати це напевно, дослідники з Університету Айови зібрали понад 23 000 галлів, що охоплюють приблизно 100 видів. Розводячи наїзників, команда була здивована, виявивши докази того, що «охоронці склепу» в результаті маніпулювали більш ніж 300 особинами з шести раніше невідомих їм видів здобичі.

Наїзники не перестають дивувати вчених вже добрих півтора століття. Дослідники справедливо вважають, що ці істоти таять ще безліч страшних таємниць, які науці лише належить відшукати.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button