Технології

Вертикальні вітротурбіни перспективніше традиційних вітряків – підтверджено дослідженням

Звичні вітроелектричні установки крильчастого типу з горизонталлю віссю обертання (HAWT) в майбутньому, можливо, будуть замінені більш компактними та ефективними вертикальними вітротурбінами (VAWT). Таке припущення зробили фахівці британського Університету Оксфорд Брукс.

Проведене ними з використанням понад 11500 годин комп’ютерного моделювання дослідження показало, що вітрогенератори з вертикальною віссю обертання мають значно більший ККД, ніж крильчасті пристрої. Причому дві встановлені поруч VAWT взаємно збільшують продуктивність один одного на 15%.

Цим вони кардинально відрізняються від HAWT, при роботі яких виникає турбулентний плин. Через його впливу, коли ВЕУ розміщені в кілька рядів, ефективність установок, які знаходяться не в першій лінії у напрямку вітру істотно знижується.

В рамках наукової роботи Університету Оксфорд Брукс вперше вертикальні турбіни реалістично порівнювали з горизонтальними з точки зору застосування в складі великомасштабних електростанцій. Крім того, були всебічно проаналізовані характеристики, які відчутно впливають на продуктивність вітрогенераторів, такі як кут установки, напрямок обертання, відстань між пристроями і їх загальна кількість. Очолює проєкт професор Яків Цанакіс зазначає:

“Це дослідження доводить, що майбутнє вітряних електростанцій за вертикальними ВЕУ. Вітрогенератори з вертикальною віссю можуть бути спроєктовані так, щоб розташовуватися максимально близько один до одного, це дозволяє підвищити ефективність і, в кінцевому підсумку, домогтися зниження цін на електроенергію. У довгостроковій перспективі VAWT можуть допомогти прискорити підвищення екологічності наших енергетичних систем, що має на увазі отримання все більшої кількості енергії з відновлюваних джерел”.

Згідно зі звітом на 2021 рік Міжнародної ради з вітроенергетики, для досягнення глобальних цілей по нульовому рівню викидів парникових газів швидкість росту числа вітроелектричних установок протягом найближчого десятиліття у світовому масштабі повинна бути підвищена в три рази. Великобританія, наприклад, має намір до 2030 року у два рази збільшити сумарну потужність розташованих на її території ВЕУ.

Результати дослідження Університету Оксфорд Брукс дозволять розробити високоефективні вітряні електростанції, які допоможуть в реалізації цих планів.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button