Наука

«Розумні» імунні клітини змогли вбити пухлини і зупинити їх зростання у мишей

Імунні клітини, які запрограмовані атакувати рак, зменшили пухлини мозку, шкіри і яєчників в дослідженнях на мишах, де звичайні імунні клітини виявилися неефективними. Цю технологію можна використовувати для лікування раку і нейродегенеративних захворювань.

Пацієнт під час CAR-Т-терапії / © GERARD JULIEN / AFP

Наші тіла природним чином вбивають багато ракових клітин, які зароджуються. Але іноді імунітет їх не розпізнає. Один зі способів лікування раку – програмування Т-клітин так, щоб вони виробляли рецептор, який допомагає імунітету націлюватися на білок на поверхні ракової клітини. Такі «розумні» клітини називають Т-клітинами CAR, де CAR – химерний антиген-рецептор.

CAR-Т-терапія не ефективна проти великих пухлин. Це має серйозні побічні ефекти, які іноді виявляються смертельними: інколи Т-клітини помилково вбивають не ракові клітини, на поверхні яких є певний білок.

Тепер команда американських дослідників розробила новий тип рецепторного білка. Він працює по-іншому: замість того щоб миттєво атакувати, включає будь-який бажаний ген. Клітини, в свою чергу, розпізнають цільовий білок, який може бути будь-яким. Подробиці роботи опубліковані в журналі Science Translational Medicine.

Вчені перевірили новий рецептор під час лікування гліобластом. Він активував ген стандартного рецептора CAR-T. Але ефект тепер обмежувався середовищем пухлини, де був присутній ще й додатково обраний білок.

У тестах на мишах цей підхід зменшував пухлини мозку і запобігав рецидивам там, де звичайна CAR-Т-терапія або не працювала, або не запобігала їх зростанню. В окремому дослідженні на тваринах аналогічні результати отримали для раку яєчників і мезотеліоми.

Стандартні Т-клітини, мабуть, відносно швидко відмирають. Але «розумні» зберігаються в організмі довше. Це важливо для запобігання рецидиву, зазначив Коул Ройбал, керівник роботи.

У майбутньому його команда планує сконструювати «розумні» CAR-T-клітини, які завадять раковим блокувати імунітет і будуть стимулювати більш широку імунну відповідь проти пухлин.

Також вчені розробляють терапію, яку зараз тестують на мишах. Перехід до випробувань на людях може зайняти пару років. Біологи розповіли, як вони будуть проходити. Спочатку власні імунні клітини пацієнта видалять і перепрограмують, після чого знову помістять в організм. У довгостроковій перспективі можна використовувати «готові» клітини для лікування будь-якого пацієнта: це повинно значно знизити витрати.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button