Всесвіт

Весь пісок на Землі може мати зоряне походження

Походження кремнію, загального елемента в піску, бетоні і склі, можливо, пов’язане з надновими зірками, припускають астрономи. Вони давно замислювалися над питанням про те, яким чином утворився космічний пил, що складається, скажімо, з кварцу, графіту або заліза, але лише нещодавно виявили невелику кількість залишків наднових зірок, покритих зоряним пилом.

Астрономи вже давно говорять про те, що фраза «Ми — зоряний пил» (We are stardust) являє собою щось більше, ніж просто поетичний вислів. Нові дані додають ще одну строфу до цього чудового поетичного твору на космічну тему.

Те, що пил має кремнієву основу, — це загальний елемент внутрішньої кори Землі, піщаних пляжів, скла і навіть стільникових телефонів, — було виявлено серед залишків двох наднових зірок у галактиці Чумацький шлях. Ці спостереження, представлені в жовтні минулого року в щомісячному бюлетені Королівського астрономічного товариства (Monthly Notices of the Royal Astronomical Society), являють собою перші свідчення того, що кремній утворився в результаті вибуху зірок.

«Це дуже важливий результат, який свідчить про те, що настільки найпоширеніший на Землі елемент, як виявляється, з’явився в результаті потужного вибуху у всесвіті, — підкреслює один з авторів цього дослідження Хейлі Гомес (Haley Gomez), астроном з Кардіффського університету в Уельсі. — Це історія походження».

Астрономи давно думають над питанням про те, яким чином утворився космічний пил, що складається, скажімо, з кварцу, графіту або заліза. Спочатку вони вважали, що ці елементи утворювалися в той момент, коли зірки старіли, і виникали потужні вітри, гази яких, можливо, конденсувались в тверді частинки пилу подібно до того, як сніжинки виникають в холодній атмосфері. Однак потім фахівці виявили пил в настільки віддалених галактиках, які, судячи з усього, утворилися після Великого вибуху — задовго до появи подібних до Сонця зірок, і вони були впевнені в тому, що повинен був існувати інший джерело.

Вчені підозрювали, що зоряний пил могла утворитися в процесі вибуху наднових зірок незабаром після створення всесвіту, проте астрономи лише нещодавно виявили невелику кількість залишків наднових зірок, покритих зоряним пилом. А Мікако Мацуура (Mikako Matsuura), теж астроном з Кардіффа, яка не брала участі у згаданому дослідженні, заявляє, що вона з нетерпінням чекає появи нових доказів.

Якщо в залишках наднових зірок раннього періоду буде також виявлено кремній, то перші планети можуть виявитися схожими на нашу власну блідо-блакитну крапку.

«Насправді, цікаво, що так швидко можуть створюватися такі планети, як Земля, з точки зору існування всесвіту. На це буде потрібно менше 13 мільярдів років», — підкреслює Гомес.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button