Екологія

Від кліматичної катастрофи людство відокремлюють всього 2 градуси

Навіть якщо темпи глобального потепління вдасться утримати в межах двох градусів за Цельсієм порівняно з доіндустріальним періодом, це все одно не зможе запобігти жахливим кліматичним наслідкам. До такого висновку прийшли вчені, які раніше розглядали таке підвищення температури як допустима межа.

Серед наслідків зростання світової температури на 2 градуси називають підйом рівня моря, падіння ВВП, брак продовольства і води в деяких регіонах планети, а також стрімке вимирання різних представників тваринного і рослинного світів. Сильніше за інших постраждають країни з економікою, що розвивається в Азії, Африці і Латинській Америці.

«Абсолютно очевидні колосальні зміни в кліматі Землі у разі підвищення температури на 2 градуси. Ми повинні уникати їх», — вважає Ден Мітчелл, старший викладач в Університеті Брістоля (Англія).

197 країн — учасниць Паризької угоди 2015 року домовилися докласти максимум зусиль для збереження рівня потепління в межах «значно нижче» 2 градусів за Цельсієм порівняно з показниками середини XIX століття.

Сьогодні температура на земній кулі підвищилася на один градус. В результаті населення планети стикається з постійними посухами, хвилями тепла і штормами.

Обіцянки деяких країн знизити викиди вуглекислого газу, досягнутих у рамках Паризької угоди, в кращому разі приведуть до потепління на Землі на 3 градуси (якщо взагалі будуть виконані). Також одною з вимог Паризької програми є жорстке обмеження виділення парникових газів — виключно в тих обсягах, які здатні поглинути світовий океан і ліси.

«Надзвичайно важливо, — сказав Мітчелл в інтерв’ю AFP, — як швидко ми досягнемо підвищення на 2 градуси. Якщо це відбудеться протягом декількох десятиліть, ми просто не зможемо адаптуватися до змін у кліматі».

Дослідження, проведені при Оксфордському Університеті, показали, що глобальне потепління призведе до падіння ВВП на 13 відсотків до 2100 року. В результаті підвищення температури на 2 градуси рівень води в світовому океані підніметься на півметра протягом ХХІ століття, а до 2300 року — більш ніж на метр. Це може обернутися катастрофою для майже 1 мільярда людей, які проживають на територіях, розташованих низько по відношенню до океану.

Потепління на 2 градуси допоможе уникнути абсолютним злидням і, тим не менше, все одно призведе до засух, потопів і спеки. Оман, Індія, Бангладеш, Саудівська Аравія зазнають особливо гостру нестачу продовольства у випадку більш значного підвищення температури.

Вчені вважають, що стримування темпів потепління в межах 1,5 градуса за Цельсієм до кінця нинішнього сторіччя малоймовірно. Основна перешкода до виконання даної мети — вуглекислий газ, обсяг виділення якого у 2017 році зріс на 1,4 відсотка.

«Важлива кожна десята частка градуса», — говорить професор Мітчелл. — «Нехай у нас не вдасться втриматися в межах 1,5 градусів, але навіть 1,7 або 1,8 будуть краще, ніж просто опустити руки».

«Ми можемо утримати підвищення до 2 градусів, — поділився своєю думкою Майлз Аллен, професор при Оксфордському Університеті. — Але для цього необхідно знизити обсяг забруднення атмосфери до нуля у другій половині XXI століття».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button