Земля

Відкрито перший в історії плазмовий шторм в атмосфері Землі

Вчені вперше виявили свідоцтва «космічного урагану». Шторм, що складається з клубних хмар плазми, вирував у верхніх шарах атмосфери Землі протягом кількох годин, викидаючи величезну кількість електронів, як дощ, в систему, що нагадує звичайний ураган.

Шторм стався 20 серпня 2014 року в іоносфері над Північним полюсом. Його ширина становила близько 1000 км, а сам він складався з декількох спіралеподібних рукавів, що обертаються проти годинникової стрілки. Він бушував близько восьми годин, а потім повільно розсіявся.

Механізми і структура шторму разюче нагадували знайомі урагани, що відбуваються в нижніх шарах атмосфери, але це була не вода, а обертова плазма електронів. «Ножиці» сильних потоків плазми били по краях, в той час, як центр, або «око» шторму, був набагато спокійнішим. Через зовнішню схожість команда і назвала це явище «космічним ураганом».

«Дотепер не було впевненості в існуванні ураганів з космічної плазми, тому наші докази являють собою щось неймовірне», – говорить Майк Локвуд, автор дослідження, що описує цю подію. «Тропічні шторми пов’язані з величезною кількістю енергії, а тому космічні урагани також повинні бути викликані надзвичайно інтенсивною і швидкою передачею енергії сонячного вітру і заряджених частинок у верхні шари атмосфери Землі».

Хоча він і стався понад шість років тому, цей космічний ураган тільки недавно був виявлений міжнародною групою вчених, які аналізують старі супутникові дані. Спостереження проводилися з чотирьох метеорологічних супутників, керованих Міністерством оборони США, після чого за допомогою 3D-моделювання магнітосфери вчені створили об’ємне зображення шторму. Інші дані із супутників і радарів також були проаналізовані, щоб підтвердити деталі події.

Відкрито перший в історії плазмовий шторм в атмосфері Землі
Схема вихору плазми Zhang Qinghe

Цікаво, що космічний ураган стався в період низької геомагнітної активності. Це швидше за все говорить про те, що подібні шторми можуть бути відносно частим явищем не тільки над Землею, а й на інших планетах в нашій сонячній системі і за її межами.

«Плазма і магнітні поля в атмосфері планет існують по всьому Всесвіті, тому результати свідчать, що космічні урагани повинні бути широко розповсюдженим явищем», – запевняє Локвуд. З урахуванням того, що подібні вихори впливають на роботу GPS, супутників і іншої техніки по всьому світу, вивчити їх слід якомога детальніше.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button