Всесвіт

Складне життя може існувати лише в 10% галактик

Наш Всесвіт може бути куди більш млявим і нежилим місцем, ніж вважалося раніше. З приблизно 100 мільярдів галактик в Всесвіту, який ми здатні спостерігати, тільки 1 з 10, ймовірно, в змозі підтримувати складне життя, подібне земному.

У всіх інших випадках зоряні вибухи, відомі як гамма-спалахи роблять неможливим існування якого б то не було життя, крім хіба що мікробних форм.

Вчені давно гадали над тим, чи могли гамма-спалахи нашкодити нашій планеті. Спалахи були виявлені в 1967 році за допомогою супутникового спостереження, призначеного для виявлення випробувань ядерної зброї. Вони бувають двох типів. Короткі гамма-спалахи тривають менше однієї-двох секунд і, швидше за все, відбуваються, коли дві нейтронні зірки або чорні діри зливаються одна з одною. Тривалі ж гамма-спалахи тривають десятки секунд і відбуваються, коли масивні зірки вигорають, колапсують і вибухають. Це значно більш рідкісне явище, ніж короткі спалахи, але зате вони генерують в 100 разів більше енергії, осяваючи навколишній Всесвіт гамма-променями, які є фотонами з високою енергією.

26-11-14-foto-cikavosti550x412-1 (2)

Сам по собі такий спалах не вбиває життя на найближчих планетах. Але, вчені припускають, що якщо вибух відбувається досить близько, гамма-промені запускають ланцюг хімічних реакцій, які здатні зруйнувати озоновий шар атмосфери планети. Коли ж захист зникає, смертоносне ультрафіолетове випромінювання зірки випалює поверхню планети протягом декількох місяців або років. А ось цього вже достатньо, щоб спровокувати масове вимирання видів.

Колись астрофізики вважали, що гамма-спалахи будуть найбільш поширені в тих областях галактик, де зірки швидко утворюються з газових хмар. Але останні дані показують, що картина куди складніша: тривалі спалахи відбуваються в основному в областях зореутворення з відносно низьким рівнем елементів важче водню і гелію з низькою “металевістю”.

Читайте також: Розміри Землі в порівнянні з об’єктами нашої галактики

Автори дослідження, Цві Піран (Tsvi Piran) з Єврейського університету в Єрусалимі та Рауль Хіменес (Raul Jimenez) з університету Барселони, оцінили ймовірність появи тривалих і коротких спалахів по всій галактиці за допомогою даних про середню металічність і розподілі зірок.

Вони виявили, що багато зірок є справжніми вбивцями, і шанси того, що Земля піддавалася впливу смертоносного спалаху за останній мільярд років складає 50%. Деякі астрофізики, власне, і припускають, що гамма-спалахи став причиною вимирання, що завершив ордовиковський період, – глобального катаклізму, що відбувся близько 450 мільйонів років тому і який з лиця Землі стер близько 80% видів.

[ads2] На цьому вчені не зупинилися і оцінили, наскільки сильному впливу гамма-спалахів планета буде піддаватися в різних частинах Галактики. Чиста щільність зірок у середині галактики гарантує, що планети на відстані не більше 6500 світлових років від галактичного центру в 95% випадків зазнали впливу смертельного гамма-вибуху за останній мільярд років. Виходячи з цієї інформації, життя можливе лише у зовнішніх областях великих галактик (до слова, наша Сонячна система віддалена від центру на 27 тисяч світлових років).

В інших галактиках стан справ ще гірше. У порівнянні з Чумацьким Шляхом більшість галактик малі і володіють низькою металевістю. В результаті 90% з них піддаються занадто частим вибухам довгих гамма-спалахів протягом усього часу, так що життя на них просто неможливе.

Читайте також: Що є основним джерелом світла у Всесвіті?

Сонячна радіація завдає величезної шкоди, однак не можна сказати, що 90% галактик залишилися повністю безплідними: цілком можливо, що десь існує мікробне життя, стійке до радіації. Як відомо, бактерії і нижчі форми життя здатні пережити події такого масштабу, проте для складної форми гамма-спалах став би своєрідною “кнопкою скидання”.

Аналіз, виконаний дослідниками, може мати практичне значення для пошуку життя на інших планетах. Протягом багатьох десятиліть вчені Інституту SETI використовували радіотелескопи для пошуку сигналів від розумного життя на планетах навколо далеких зірок. Але дослідники SETI шукали в основному у напрямку до центру Чумацького Шляху – саме там, де, по суті, гамма-спалахи роблять неможливим існування розумного життя. Ймовірно, варто пошукати в прямо протилежному напрямку, роблять висновок іспанець та ізраїльтянин.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button