Земля

Відступ антарктичного щита може запустити ланцюгову реакцію танення

Результати нового дослідження створюють побоювання, що в теплішому кліматі оголення землі під крижаним щитом в міру його відступу збільшить кількість опадів в Антарктиді. Це, в свою чергу, прискорить танення льоду.

Svein Osterhus

Нова робота показує, що антарктичний крижаний щит в минулому був ще більш нестабільним, ніж вважалося раніше, і часом, можливо, був близький до колапсу. Автори створили модель клімату середнього міоцену (13-17 мільйонів років тому) – в період, коли концентрація вуглекислого газу в атмосфері і середньосвітова температура досягли рівнів, аналогічних очікуваним до кінця цього століття.

У теплий період середнього міоцену вчені зафіксували надзвичайно великі коливання температур всередині крижаних покривів. Аналіз показав, що коливання в області, вкритій кригою, були основним фактором, що викликав настільки різку зміну температури в глибоководних районах. Виявилося, що зміни обсягу льоду мають набагато менше значення.

Зміни в положенні Землі відносно Сонця змушували крижаний покрив просуватися вперед і відступати. Ці процеси, і собі, впливали на погодні умови, які також могли викликати явища, що сприяють таненню крижаного щита або його зростання.

Дощ, який потрапляє на крижаний покрив, може створювати на його поверхні тріщини, сприяти таненню поверхневих шарів і провокувати додатковий приплив прісної води з континенту. Це призводить до підвищення температури глибоководдя і потенційно здатне впливати на антарктичний лід знизу. Результати нового дослідження показують, що антарктичний крижаний покрив значно відступив в середньому міоцені, а потім стабілізувався після закінчення теплого періоду.

Стаття про відкриття опублікована в журналі Nature Geoscience.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button