Земля

Розумні птахи краще адаптувалися до глобального потепління

Вчені вперше пов’язали когнітивні здібності птахів зі змінами їх тіл у відповідь на глобальне потепління. Виявилося, види з більшим мозком зменшуються в розмірах повільніше, ніж родичі з маленьким мозком, і це дозволяє ефективніше адаптуватися до нових умов.

Image by Tapani Hellman from Pixabay

Розміри тіла багатьох видів перелітних птахів помітно зменшилися за останні 40 років, причиною цьому послужило глобальне потепління. Тепер вчені з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі з’ясували, що птахи з великим — щодо розмірів тіла — мозком менше схильні до такої тенденції. Дослідження, результати якого опубліковані в журналі Ecology Letters, вперше показало пряму залежність між когнітивними здібностями пернатих і змінами їх розмірів, викликаними потеплінням клімату.

Вчені проаналізували інформацію приблизно про 70 тисяч птахів, загиблих при зіткненні з будівлями в Чикаго з 1978 по 2016 рік. Цей великий набір даних доповнили новими вимірами об’єму мозку та інформацією про тривалість життя 49 північноамериканських перелітних видів.

Як з’ясувалося, у птахів з великим мозком розмір тіла скоротився в три рази менше, ніж у побратимів з невеликим мозком. Відносний розмір мозку часто вважають непрямим показником когнітивних здібностей. Така гіпотеза не може бути застосована до багатьох тварин, проте доведена для птахів.

Пернаті з великим мозком краще навчаються, мають гарну пам’ять і більшу тривалість життя, а їх популяції, як правило, стабільніше. У разі глобального потепління високі когнітивні здібності дозволяють тваринам шукати більш підходящі місця проживання.

Зміни розмірів тіла спостерігаються у величезного числа видів, і вчені вважають це універсальною адаптацією до глобального потепління. Спека призводить до теплового стресу, а менший розмір дозволяє організму ефективніше охолоджуватися. Ця гіпотеза узгоджується зі спостереженнями: птахи, що живуть в більш теплих частинах своїх ареалів, як правило, дрібніше тих, хто мешкає в більш холодних регіонах.

Однак зменшення розмірів вимагає нових адаптацій, оскільки робить птахів більш вразливими для хижаків і знижує їх конкурентоспроможність. Таким чином, великий мозок і високі когнітивні здібності дають можливість адаптуватися до потепління клімату внаслідок зміни поведінки. Ця альтернатива недоступна для птахів з маленьким мозком, змушених зменшуватися в розмірах.

Результати дослідження важливі і для збереження пернатих. З 1970-х років в Північній Америці їх чисельність впала на три мільярди (приблизно на 33%). На думку вчених, птахи з маленьким мозком можуть набагато сильніше постраждати від наслідків глобального потепління і це необхідно враховувати при розробці природоохоронних стратегій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button