Наука

Відсутність сну “старить” мозок на роки

Провівши лише одну ніч без сну, мозок може стати старшим! Вчені помітили, що наш головний «комп’ютер», ніби старіє відразу на один-два роки за безсонну ніч. На щастя, ці зміни зникають після гарного відпочинку.

У ході дослідження вчені використовували машинне навчання для отримання оцінок «віку мозку» на основі результатів магнітно-резонансної томографії (МРТ) людей, позбавлених сну. Ці дані порівняли з результатами МРТ мозку тих же людей після повноцінного нічного сну.

Результати свідчать про те, що одна ніч повного недосипання викликає зміни в мозку, подібні до тих, що спостерігаються після одного-двох років старіння.

Автори роботи використовували п’ять існуючих наборів даних, які включали інформацію про 134 учасників у чотирьох групах: повне недосипання (відсутність сну протягом однієї ночі), часткове недосипання (три години в ліжку протягом однієї ночі), хронічне недосипання (п’ять годин у ліжку щоночі протягом п’яти ночей) і контрольна група (вісім годин у ліжку щоночі). Кожна група мала принаймні одну ніч базового сну, коли вони провели вісім годин у ліжку, перш ніж втратити сон; більшість груп також мали повну ніч відновного сну після експерименту.

Всім добровольцям проводили МРТ після кожної ночі, що дозволяло дослідникам порівняти, як виглядав їхній мозок до і після недосипання, а також після повноцінного нічного відпочинку.

Дослідники визначили вік мозку учасників за допомогою алгоритму машинного навчання під назвою brainageR, який навчався на даних понад 3000 людей. Він прогнозує хронологічний вік людини за результатами МРТ головного мозку, виходячи з того, як здоровий мозок зазвичай виглядає в певному віці, з точки зору обсягу його тканин і рідини. У минулих тестах дослідники виявили, що brainageR може точно передбачити вік у межах 4 років (+/-).

В результаті вчені виявили, що мозок групи, яка не спала протягом однієї ночі, в середньому виглядав на один-два роки старше, ніж спочатку. Ці відмінності зникли після ночі відновного сну.

Групи часткового та хронічного недосипання не мали суттєвих відмінностей у своїх вікових прогнозах порівняно з контролем.

Ці результати узгоджуються з попередніми дослідженнями впливу недосипання на мозок. Є докази того, що в мозку людей, позбавлених сну, відбувається кілька типів змін, включаючи зміни в розподілі рідини і обсязі сірої речовини.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button