Наука

Виявлена мутація, що підвищує стійкість до холоду

Порушення синтезу одного з білків «швидких» м’язових волокон підвищує кількість «повільних» і дозволяє людині легше переносити холод.

Image by press and from Pixabay

Волокна скелетних м’язів можна розділити на «швидкі» і «повільні». Через підвищений вміст міоглобіну «повільні» м’язи мають більш насичений червоний колір, а «швидкі» залишаються білішими. М’язова тканина людей відрізняється зниженою кількістю білих волокон, а у деяких її особливо мало. Річ у тім, що роботу цих волокон частково забезпечує білок актінін-альфа-3, а близько 20 відсотків людей мають мутацію, яка зупиняє роботу гена, що кодує цей білок.

Відомо, що ця мутація стала поширюватися ще відтоді, як люди мігрували з Африки в регіони з більш холодним кліматом. І дійсно: недавно шведські вчені продемонстрували, що втрата актініна-альфа-3 підвищує стійкість до холоду і знижує витрати енергії на підтримку температури тіла. Про це повідомляється в статті, опублікованій в American Journal of Human Genetics.

Команда професора Каролінського інституту Хакана Вестерблада (Hаkan Westerblad) проводила експерименти з 42 здоровими добровольцями у віці від 18 до 40 років. Їх поміщали в холодну (14 ° C) воду «сеансами» по 20 хвилин з 10-хвилинними перервами. В цілому піддослідні провели в холоді по дві години, при цьому вчені відстежували скорочення їх м’язів за допомогою електроміографії (ЕМГ). Крім того, у них брали зразки м’язової тканини для оцінки її складу і вмісту актініна-альфа-3.

Як і можна було очікувати, у людей, позбавлених актініна-альфа-3, «повільних» червоних м’язів виявилося більше. При цьому під час охолодження лише у 31 відсотка температура тіла опустилася нижче 35,5 ° С, тоді як серед добровольців з актініна-альфа-3 і великою кількістю «швидких» волокон таких виявилося лише 30 відсотків. Таким чином, можна зробити висновок, що відсутність цього білка підвищує стійкість організму до холоду.

Справді, підтримувати температуру тіла здатні обидва типи м’язових волокон. Однак «швидкі» виробляють це швидкими, різкими скороченнями, що проявляється тремтінням, – не найефективніший і досить енерговитратний спосіб. А ось «червоні» волокна зігрівають організм повільними тонічними скороченнями, куди більш економними.

Очевидно, що мутація, яка порушила синтез актініна-альфа-3 і підвищила вміст червоних волокон в порівнянні з білими, була вигідна при переселенні древніх людей в холодні регіони. І, звичайно, вона позначається на особистих фізичних особливостях:

«Люди, у яких відсутній актінін-альфа-3, рідко досягають успіху в видах спорту, які вимагають вибухової сили,каже професор Вестерблад, – зате демонструють кращі результати в тому, що стосується витривалості ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button