Наука

Генетичний аналіз вказав на південноєвропейське походження загадкового народу з Біблії

Біблійні противники єврейського народу — філістимляни — з’явилися на кораблях і зберегли назву «народів моря». Старий Завіт відносить їх походження до Хаму, але серед вчених на цей рахунок досі немає єдиної думки. Вирішити давню загадку може нова робота, виконана Міхаль Фелдман (Michal Feldman) та її колегами з Інституту історії людства Товариства Макса Планка (MPI-SHH).

У статті, опублікованій в журналі Science Advances, вчені повідомляють про аналіз ДНК з 10 останків, виявлених у філістимлянському похованні XII століття до н. е. в Ашкелоні. Найдавніші скелети віком 3500-3700 років генетично не відрізнялися від місцевого населення того ж часу.

Однак в останків віком 3400-3150 років з’являються особливості, характерні для жителів півдня Європи. Від 25 до 70 відсотків їх ДНК успадковані від «прибульців» і нагадують жителів Іберійського півострова, Сардинії і Егейського моя. Втім, вони швидко розчинилися, змішавшись з місцевими народами.

Мабуть, філістимляни рятувалися від колапсу, який переживало в ту епоху європейське суспільство на перехід від пізнього бронзового до раннього залізного віку. Точніше визначити їх прабатьківщину повинні нові дослідження, хоча керамічні артефакти філістимлян в перший період їх перебування в Ізраїлі і Сирії схожі зі знайденими у стародавній Мікенській цивілізації.

Кнопка «Наверх»
Закрыть