Наука

Шкоду веганскої дієти для здоров’я кісток підтвердили

Дослідження надало докази гіршого стану кісток тих, хто дотримується веганської дієти. Також дослідники виявили комбінацію біомаркерів, пов’язаних з харчуванням, які можуть сприяти здоров’ю кісткової тканини.

Image by RitaE from Pixabay

В останні роки рослинний тип харчування став все більш популярним в західних країнах і навіть у нас, особливо з урахуванням моди на все, що має приставку «еко». Люди частіше вирішують стати вегетаріанцями або веганамиільш жорсткий варіант: передбачає відмову від яєць, молочних продуктів, рафінованої або обробленої їжі, консервантів, алкоголю, кофеїну, будь-яких стимуляторів і продуктів тваринного походження). Причому свій вибір вони пояснюють не тільки співчуттям до тварин і турботою про навколишній світ, а й нібито користю для здоров’я.

Дійсно, є докази того, що подібний тип харчування здатний захистити від багатьох хронічних захворювань, наприклад діабету, проблем з серцево-судинною системою або раку. Проте не перший день говорять і про те, що веганська дієта не несе потрібної кількості вітамінів і макроелементів: відмова від продуктів тваринного походження, зокрема, пов’язана з низькою мінеральною щільністю кісткової тканини й загрожує підвищеним ризиком переломів. Наш скелет – динамічна і метаболічно активна сукупність кісток, хрящів, тканин і зв’язок, вкрай чутлива до свого мікрооточення, відзначають вчені. Тому харчові звички вважаються важливим фактором, що впливає на його стан.

Наприклад, кальцій і вітамін D – основні детермінанти здоров’я кісток і вважаються потенційно важливими живильними речовинами для веганів, як і омега-3-ненасичені жирні кислоти, вітаміни B12 і A, мінерали – цинк, селен, йод. З іншого боку, рослинні дієти пропонують важливі поживні речовини, що захищають кістки, такі як вітамін К і фолієву кислоту.

Метою нового дослідження було визначити відмінності в стані кісток веганів і «всеїдних», а також виявити біомаркери харчування, пов’язані зі здоров’ям кісток (вітаміни, мінерали, жирні кислоти і амінокислоти). Авторами роботи виступили німецькі вчені з відомої клініки Charite в Берліні, Німецького федерального інституту оцінки ризиків, Університету Мартіна Лютера і Потсдамського університету. Результати опубліковані в журналі Nutrients.

Учасниками дослідження, яке проводили з січня по липень 2017 року, стали 72 людини у віці 30-60 років з індексом маси тіла менш як 30, без діабету, серцево-судинних захворювань, раку і вагітності. Половина з них дотримувалися веганського типу харчування (в середньому протягом 4,8 року), а у другої половини обмежень не було. Тобто вони з’їдали як мінімум три порції звичайного м’яса або дві порції обробленого м’яса в тиждень. Всі учасники здали зразки сечі й крові натще, вели докладні щоденники харчування, пройшли антропометричні вимірювання (вага, ріст і окружність талії), кількісне ультразвукове дослідження стану кісток і розповіли про свій спосіб життя.

Між групами не виявилося відмінностей в антропометричних показниках, фізичної активності, палінні, освіті або вживанні алкоголю. Однак у порівнянні з «всеїдними» (33,3%) вегани (97,2%) частіше брали добавки, особливо з вітаміном B12 (91,7%). За підсумком з’ясувалося, що люди, які відмовилися від продуктів тваринного походження, мали нижчі показники ультразвуку кісток у порівнянні з другою групою, також у них виявили знижені рівні кальцію в сечі, концентрації цинку, селенопротеїни і недолік загальної кількості жирних кислот.

«У веганів концентрація білка а-клото (регулює чутливість організму до інсуліну) була вищою. Але “всеїдні” мали вищі концентрації вітамінів А і В2, тоді як вегани демонстрували більш високі концентрації вітаміну К1 і фолієвої кислоти. Відмінностей в концентрації вітамінів B12 і B6 ми не виявили. Однак вегани демонстрували вищі концентрації глутаміну і нижчі концентрації лізину, тоді як не було розходжень у інших амінокислотах (наприклад, аланін, аргінін, лейцин і пролін). <…> Наукові дані свідчать про те, що деякі специфічні поживні речовини, отримані в основному з джерел їжі тваринного походження, зустрічаються у веганів в менших кількостях, що може негативно позначитися на здоров’ї кісток », – пишуть автори роботи.

Таким чином, вчені з’ясували, що 12 з 28 біомаркерів роблять найбільший внесок у здоров’я кісток: лізин, йод (в сечі), тиреотропний гормон, селенопротеїни P, вітамін A, лейцин, білок а-клото, поліненасичені жирні кислоти, кальцій / магній (в сечі), вітамін B6 і фактори росту фібробластів (FGFs).

Звичайно, для далекосяжних висновків необхідні більш масштабні дослідження. Однак, беручи до уваги інші наукові роботи, можна стверджувати, що вегани отримують з їжею менше поживних речовин, які життєво важливі для здоров’я кісток і в основному містяться в їжі тваринного походження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button