Наука

Вчені з’ясували ключові характеристики справжньої демократії

Дослідження показало, що суспільства зі справедливою, добре керованою податковою системою і бюрократією, статистично більш ймовірно матимуть політичні інститути, які були б більш відкриті для суспільства і більш чутливі до добробуту населення.

Image by Ronile from Pixabay

Засоби масової інформації рясніють історіями про занепад демократії. Все це викликає тривогу з приводу нинішнього стану демократій у всьому світі. Часто винуватцями процесів, які можуть призвести до розвалу демократії, називають ексцентричних лідерів країн.

У новому дослідженні команда антропологів зібрала дані про 30 держав минулого і провела кількісний аналіз їх особливостей та довговічності «благого управління» – сприйнятливості влади до голосу громадян, надання товарів і послуг, а також обмежень у концентрації багатства і влади.

Вчені представили суспільства у вигляді числового коду:

  • описали їх за допомогою набору змінних, що описують суспільні блага (наприклад, транспортну інфраструктуру, доступ до чистої води і продовольчу безпеку),
  • бюрократизацію (право голосу громадян, справедливе оподаткування, звітність посадових осіб),
  • і контроль за органами влади (можливість імпічменту, обмеження на контроль над ресурсами і так далі).

Дослідження охоплювало тисячі років людської історії і майже всю територію земної кулі. В аналіз увійшло безліч держав – від Венеціанської республіки (1290-1600 рр.) І Китаю часів династії Мін (XV століття) до Королівства Асанте в Західній Африці (1800-1873 рр.), Але, попри велику різноманітність географічних, культурних, історичних і соціальних контекстів, між усіма трьома аналізованими змінними вчені спостерігали позитивну кореляцію.

Дієздатна бюрократія, суспільні блага і обмеження повноважень правителів, як правило, присутні разом у відносно хороших товариствах і значною мірою були відсутні в більш автократичних режимах. Однак, тільки 27% держав, які коли-небудь існували отримали досить високі оцінки, щоб вважатися «успішними».

Стаття про відкриття опублікована в журналі Current Anthropology.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button