Наука

Виявлено біологічний механізм, який відповідає за розвиток синдрому роздратованого кишечника

Синдром роздратованого кишечника (СРК) – захворювання, яке супроводжується болем у животі, порушенням в роботі кишечника і сильним дискомфортом після вживання певних продуктів. Від 10 до 20 відсотків людей у всьому світі страждають від СРК, а причина його виникнення до кінця невідома. Тепер дослідники з Бельгії виявили ключовий біологічний механізм, що лежить в основі цього захворювання.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature, вчені виявили, що локальна імунна відповідь на певні частки їжі може викликати активацію огрядних клітин (клітини, що лежать в основі розвитку алергії і анафілаксії) у травному тракті, що призводить до вивільнення гістаміну. Гістамін – гормон, який бере участь в роботі кишечника, і може бути поясненням болю і дискомфорту, які долають при СРК.

Дослідники заразили мишей захворюванням шлунка, яке призвело до інфекції кишечника. Водночас вони годували тварин овальбуміном, типом білка, виявленого в яйцях, який часто використовується в експериментах для перевірки імунної відповіді на харчові антигени.

Після одужання мишей, вчені вирішили перевірити, що станеться, якщо вони знову дадуть тваринам овальбумін. Дослідники знову дали білок мишам і виявили, що це призвело до активації огрядних клітин і вивільнення гістаміну. Це, в свою чергу, супроводжувалося болем в животі і проблемами з травною системою. По суті, ці тварини демонстрували СРК. Контрольна група мишей, яка раніше не була інфікована, не показала ніякої реакції на овальбумін.

Вчені звернули увагу на те, що активація опасистих клітин відбувалася тільки в тій частині травної системи, яка раніше була інфікована. Загальною активацією імунної системи (як при харчової алергії) не спостерігалося.

Після цього вчені також провели експеримент за участю людей. В ході дослідження 12 добровольцям, які страждають СРК, були введені загальні харчові антигени глютену, пшениці, сої та молочних продуктів в стінки кишечника, щоб поспостерігати, як поводить себе імунна система. Експеримент показав, що локалізована імунна відповідь дуже схожа на цю, що автори спостерігали у своїй роботі на тваринах, і, крім того, цього не спостерігалося у здорових контрольних учасників, у яких не було СРК.

Автори відзначають, що в дослідженні взяло участь порівняно невелика кількість людей і для підтвердження їх висновків необхідні додаткові дослідження. Проте, «розуміння механізму, який призводить до активації огрядних клітин» може привести до створення методів і засобів для лікування СРК в майбутньому.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button