Технології

Літаки, які самі нейтралізують свої вихлопи

Команда дослідників з Массачусетського технологічного інституту представила систему, яка дозволить на 95% знизити викиди оксиду азоту від літакових двигунів. На створення такої розробки інженерів надихнув скандал із заниженими показниками токсичності дизельних автомобілів Volkswagen.

літаки

Після цього інциденту дослідники задумалися, зокрема, про способи установки на літаки систем контролю викидів, аналогічних використовуваних в наземних транспортних засобах. Основна проблема впровадження подібних пристроїв полягає в тому, що розміщення їх позаду звичайних турбовентиляторних двигунів серйозно погіршує тягу силових установок.

Щоб усунути це утруднення інженери вирішили розділити турбовентиляторний двигун на дві частини і встановити газові турбіни в задній частині фюзеляжу, а вентилятори, які створюють до 70-80% всієї тяги двигуна, залишити на звичному місці – наприклад, під крилами.

При такій схемі турбіни обертають не вентилятори, а генератори, від яких живляться електромотори, що приводять в рух крильчатки вентиляторів. При цьому відпрацьовані гази від турбін можуть очищатися системою нейтралізації, встановленої також у хвості літака.

За розрахунками дослідників, оснащення авіалайнерів системою очищення вихлопу дозволить на 95% скоротити викиди оксидів азоту і на 92% зменшити кількість смертей, викликаних респіраторними та серцево-судинними захворюваннями, що виникають через ці викиди. Причому збільшення ваги через додавання нейтралізатора відпрацьованих газів підвищить витрату палива всього на 0,6%.

«Це у багато, багато разів легше здійснити, ніж переведення літаків на повністю електричний привід, – говорить професор аеронавтики і космонавтики Массачусетського технологічного інституту Стівен Барретт. – Така конструкція додасть літаку кілька сотень кілограмів, на відміну від багатотонних акумуляторів, що утворюють значну додаткову вагу».

Поки система нейтралізації вихлопних газів для літаків залишається лише концепцією, але команда інженерів вже розглядає варіанти застосування своєї ідеї для зниження викидів парникових газів від літакових двигунів. Стаття, присвячена дослідженню, опублікована в журналі Energy and Environmental Science.

Джерело: news.mit.edu

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button