Наука

Учені продемонстрували, як куріння ускладнює перебіг Covid-19

Ця робота допоможе дослідникам краще зрозуміти ризики коронавірусної інфекції для курців.

Мікрофотографії моделей тканини дихальних шляхів, з клітинами, інфікованими вірусом SARS-CoV-2 (зелений); тканина, що піддавалася впливу сигаретного диму (праворуч), мала в 2-3 рази більше інфікованих клітин, ніж необроблена тканина (зліва) / Gomperts, Purkayastha, Cell Stem Cell, 2020

Дослідники з Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі змогли наочно показати, як куріння сприяє важчому перебігу Covid-19. Для цього вони використовували модель тканини дихальних шляхів, створену зі стовбурових клітин людини. Стаття про роботу опублікована у виданні Cell Stem Cell.

Куріння сигарет – одна з найбільш частих причин легеневих захворювань, включаючи рак і хронічну обструктивну хворобу легенів. Більшість великомасштабних досліджень пацієнтів з Covid-19 показали, що в активних курців набагато вищий ризик важкої коронавірусної інфекції й летального результату від неї. Але причини цього не зовсім зрозумілі фахівцям.

Щоб прояснити питання, автори нового дослідження вирішили відтворити процеси, які відбуваються, коли дихальні шляхи курця заражені вірусом SARS-CoV-2. «Наша модель відтворює верхню частину дихальних шляхів, яка є першим місцем, куди потрапляє вірус, – каже провідний автор дослідження Бріджит Гомпертс. – Тут виробляється слиз для уловлювання вірусів, бактерій і токсинів ».

Модельні тканини виростили зі стовбурових клітин дихальних шляхів, взятих з легень п’яти молодих здорових некурящих донорів. Щоб відтворити негативний вплив куріння, дослідники обробляли ці культури клітин сигаретним димом щодня протягом чотирьох днів. Час одного сеансу експозиції складало три хвилини.

Потім вчені заразили тканини, які зазнали впливу сигаретного диму, живим коронавірусів SARS-CoV-2, разом з ідентичними культурами клітин, які не брали під негативний вплив. У моделях, на які впливали димом, дослідники спостерігали у два-три рази більше інфікованих клітин.

Автори роботи визначили, що куріння призвело до важчого перебігу Covid-19, принаймні частково, через блокування інтерферонів. Ці білки відіграють вирішальну роль в ранній імунній відповіді організму, примушуючи інфіковані клітини виробляти противірусні білки і «попереджаючи» неінфіковані клітини про появу патогену в організмі.

Нова робота допоможе дослідникам краще зрозуміти ризики коронавірусної інфекції для курців. Також вона може надати корисну інформацію для розробки нових терапевтичних стратегій, які дозволять знизити ймовірність розвитку важких респіраторних захворювань у курців.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button