Наука

Наскільки безпечні для вдихання розсіяні в повітрі частинки води?

Часом порада не пити сиру воду може виявитися дійсно слушною і вберегти від інфекції. Однак, на думку вчених з Університету штату Аризона і Університету Дрекселя, це застереження, ймовірно, слід розширити рекомендацією намагатися також «не вдихати водяні частинки». У нещодавно опублікованій роботі група дослідників вивчає питання про те, яким чином бризки води у ванній і туалеті можуть піддати нас дії бактерій, які викликали у США більшість спалахів захворювань, що передаються водним шляхом.

«Багато жителів Сполучених Штатів вважають, що проблеми з якістю води успішно вирішуються, і питна вода більше не повинна викликати побоювань. Проте недавня криза в місті Флінт в Мічигані (коли питна вода виявилася забруднена свинцем) і часті спалахи «хвороби легіонерів» у країні говорять про те, що це не так»,
– зауважив Керрі Гамільтон, доцент Фултонської школи інженерії Університету штату Аризона. Раніше в Університеті Дрекселя Гамільтон проводив дослідження того, як бактерія Legionella pneumophila може рости і розмножуватися в домашніх системах водопостачання.

За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань, саме бактерії легіонели, що викликають пневмоподібну «хворобу легіонерів», є причиною низки недавніх епідемічних спалахів. Вона може привести до летального результату у 10-25% випадків і вважається одним з найбільш смертоносних захворювань, які передаються через воду, що зустрічаються у Сполучених Штатах. Зараження відбувається при вдиханні і аспірації. Це означає, що для точного розуміння умов, здатних збільшити ризик зараження, дослідникам необхідно вивчити місця, де люди можуть вдихнути розсіяну в повітрі воду.

«Щоб захистити людей від інфекцій, потрібно спочатку оцінити ризики, – пояснив Гамільтон. – Якщо у нас вийде краще змоделювати і передбачити, як якість води знижується під дією різних обставин, ми зможемо більш ефективно запобігати спалаху захворювань».

Для оцінки ризику захворювання в дослідженні розглядалися численні фактори. Вивчалися численні комбінації частоти купання в душі, використання раковини і змивання унітазу; вчені задіяли наявні дані про обсяг, розмір і розпиленні аерозольних частинок для різних моделей душів, змішувачів і унітазів. Застосовувалася вода з різною концентрацією бактерій. Враховувався також той факт, що люди, що знаходяться в похилому віці або вже мають проблеми зі здоров’ям, піддаються більшому ризику захворіти від впливу легіонели. Треба зазначити, що це одне з перших досліджень, в якому докладно розглядається можливий вплив на проблему водозберігаючих технологій, застосовуваних, наприклад, у «зелених» будівлях.

«Ми виявили, що найбільший ризик являє купання в душі, ймовірно, з-за кількості часу, який людина проводить серед водяних бризок. При рівній концентрації бактерій ризик захворювання, як правило, виявляється трохи нижче при використанні водозберігаючих пристроїв, тому що вони створюють менше вдихуваних аерозольних частинок з-за більш слабкого або краще розподіленого розпилення», – прокоментував професор кафедри інженерної екології Технічного коледжу Дрекселя Чарльз Хаас, один із співавторів статті.

«Моделювання різних концентрацій легіонели в звичайних будинках і спорудах, де використовуються водозберігаючі технології, залишається прогалиною, заповнити яку прагне наша робота», – додав учений.

Як і слід було очікувати, ризик захворювання виявився вище при впливі з декількох джерел, а також для тих груп населення, які в меншій мірі здатні боротися з інфекцією.

Більшість існуючих рекомендацій з визначення якості води в приміщеннях не беруть у розрахунок дослідження з оцінки ризиків захворювання, але це не означає, що легіонела не може проникнути в домашнє водопостачання. Так, колонії цієї бактерії можуть утворюватися в тих будинках, де вода іноді застоюється протягом тривалих періодів часу (наприклад, в будівлях, призначених для сезонного проживання).

Хоча вивчався вплив саме Legionella pneumophila, результати дослідження створюють основу для оцінки ризику впливу будь-яких бактерій, які переховуються в домашніх джерелах води. Таким чином, роботу можна використовувати більш широко для вироблення рекомендацій за «прийнятними рівнями» бактерій в системах водопостачання будівель. За словами Гамільтона, робота націлена на поліпшення методів моніторингу якості води в будинках і може використовуватися в поєднанні з іншими регулятивними підходами.

Кнопка «Наверх»