Земля

Віруси допомагають рослинам-господарям переживати посуху

Широко поширений вірус, який зазвичай завдає шкоди рослинам з сімейства капустяних, навчився приносити користь своїм господарям під час кризи.

Вчені інфікували вид диких бур’янів, відомий як резуховидка Таля (Arabidopsis thaliana), особливим різновидом рослинного вірусу і виявили, що шанси пережити наступну посуху у рослини виросли на цілих 25%. І, здається, в даній ситуації все залежить від погоди.

«У нормальних умовах вірус проявляє свою класичну роль патогену, вбиваючи поливні рослини», – пояснює вірусолог Сантьяго Олена Фіто, голова Інституту інтегративної системної біології. «Однак заражені рослини, які зазнали стресу через посуху, залишилися живі».

Щоб з’ясувати, що насправді було відповідально за ці зміни, дослідники заразили здорові рослини варіантами вірусу, які або розвивалися в умовах посухи, або росли при звичайній кількості опадів. Потім одні заражені рослини поливали у звичайному режимі, в той час, як інші відчували нестачу води.

Ті варіанти вірусу, які розвивалися в нормальних умовах, продовжували викликати у рослин хвороби. Однак ті варіанти, що розвивалися в умовах «засухи», проявляли більше милосердя, навіть коли їх господарі продовжували добре поливати.

Отримані дані свідчать про те, що віруси, які виникли в результаті посухи, якимось чином викликають зміни в транскрипції генів свого господаря, щоб допомогти їм краще виживати. Фактично, автори дослідження виявили, що рослини, інфіковані цими штамами, демонструють генетичні зміни, пов’язані з їх циркадними годинами, які можуть впливати на використання рослиною води.

У світі, який стрімко теплішає, де більш часті й інтенсивні посухи загрожують майбутньому багатьох сільськогосподарських культур, такі знання можуть бути порятунком.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button