Земля

Несподівані відкриття, які зробили світ ширшим і безпечнішим

Підбірка серйозних відкриттів, які змінили світ і зробили його трохи кращим. Як не дивно, всі ці відкриття – жертва випадку.

495 років тому 20 вересня 1519, 5 кораблів з командою в 265 чоловік і 70 гарматами покинули Іспанію. Вони шукали якісь «Острів Пряностей», а відкрили те, про що здогадувалися ще древні греки, – що наша планета має форму кулі. Очолював експедицію португалець, такий собі Ернан ді Магальянш. Втім, більше відомий іспанський варіант його імені – Фернандо Магеллан.

1. Цю подорож потім назвуть найуспішнішою з приватних. Так, в порт приписки повернувся лише 1 корабель з 5. Так, на ньому було всього лише 18 чоловік. Зате прянощі, завантажені в трюм цього корабля, дали прибуток більш 2000%. Його не хвилювали ні заколоти на кораблях, ні жахливий голод, коли матроси їли муку навпіл з хробаками і полювали на корабельних щурів, ні міжусобна війна на острові Мактан, де Магеллан «помер на узбережжі в морі, прикриваючи відступаючих товаришів», – як напише згодом історіограф експедиції.

foto_cikavosti_22.09.2014-015_resized

Смерть Магеллана. Малюнок 1860.

2. Порізав палець? Терміново йод! А звідки він узявся? Теж випадковість. У 1811 р син французького селітровара, хімік Бернар Куртуа, займався проблемою видобутку соди з морських водоростей. Як? Купив, нарізав, випарив, підсмажив. Вийшла зола. Вона була поміщена в колбу. В іншій ємності на лабораторному столі знаходився розчин сірчаної кислоти. А на плечі у експериментатора сидів його улюблений кіт. Ось саме котові, якщо по совісті, належить честь відкриття йоду. Він, чи то злякавшись чогось, чи то погнавшись за мухою, стрибнув з плеча господаря на стіл і перекинув кілька колб. Їх вміст змішався, і пішов фіолетовий пар, який потім осів красивими кристалами. Це і був йод.

Читайте також: Найдивніші відкриття та винаходи вчених

3. Будучи на російській службі, датчанин Вітус Іонассен Берінг насправді отримав завдання шукати морський шлях до Китаю. І звичайно ж, не знайшов. Зате, подібно Колумбу, відкрив Америку. Правда, з іншого кінця – зі сходу. Його експедицією були відкриті Аляска і Алеутські острови. Сам Берінг загинув, але треба визнати, що датчанин беріг рядовий склад. З 75 чоловік повернулися додому 46.

foto_cikavosti_22.09.2014-015-01_resized

Карта плавань Берінга.

4. Жахливий нечипура, британський хімік Олександр Флемінг досліджував природу грипу, або, як тоді говорили, «інфлюенції». Чашки з пробами бактерій і вірусів він не мив – на столі у нього щодня накопичувалось по 30-40 судин. Якось учений виїхав у тижневе відрядження. У Лондоні за цей час трапилося потепління, потім похолодання, знову потепління – ідеальні умови для розвитку бактерій і цвілі. Повернувшись до свого заґвазданого столу, Флемінг виявив, що в одній з чашок цвіль повністю вбила і витіснила бактерії стафілокока. Ця цвіль згодом стала пеніциліном, який врятував життя мільйонів і став предтечею сучасних антибіотиків.

foto_cikavosti_22.09.2014-015-02_resized

Олександр Флемінг.

5. «Я маю намір плисти спочатку в Чіпангу, потім в Кхатай, а потім в Індію», – писав Колумб королям Іспанії, розуміючи під Чіпангою Японію, а під Кхатаем Китай. Але в результаті двомісячного походу були відкриті острови Тортуга, Куба і Гаїті – тобто вже Америка. Колумб уперто називав це Індією, а жителів островів і континенту – індіанцями. Ця назва прижилася. А ось ім’я всьому Новому Світу дала вже інша людина – авантюрист і шахрай за прізвищем Веспуччі. Звали ж його Амеріго.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button