Екологія

Висадка нових дерев може не врятувати клімат, а тільки нашкодить йому

Вирубка дерев, безумовно, впливає на клімат та загальний екологічний стан нашої планети. Тепер, коли людство замислюється, як же виправити помилки минулого, багато країни вирішуються на глобальні кампанії по висадці дерев. Новий аналіз в журналі Nature Sustainability показав, що це може бути не найкращою ідеєю.

Немає жодних сумнівів у тому, що ліси відіграють величезну роль у природному поглинання вуглецю, а також в підтримці біорізноманіття. І, звичайно ж, це цілком логічно, що висадка нових дерев може стати вирішенням багатьох кліматичних проблем. В рамках Bonn Challenge (програма озеленення деградованих земель в світі) до 2030 року влада Каліфорнії хочуть висадити в регіоні близько трильйона дерев.

Однак глибший аналіз цієї проблеми показав певні недоліки в цьому плані. Майже 80% зобов’язань Bonn Challenge, пов’язані з посадкою монокультурних деревних плантацій або обмеженого набору дерев, які виробляють комерційно вигідні продукти, а не відновлюють природні ліси. Як показують розрахунки, плантації мають значно менший потенціал для поглинання вуглецю і створення середовища проживання для різних видів, ніж ліси. Користь від такої висадки ще більше знижується, коли посаджені нові дерева і чагарники замінюють природні ліси, луки або савани — екосистеми, які еволюціонували для підтримки унікального місцевого біорізноманіття.

У новій роботі вчені висловили своє побоювання не тільки по цим пунктам. Вони також вказали на неправильні програми субсидій, які держави різних країн надають приватним фермерам. У своїй роботі вони розглянули цю проблему на прикладі стратегії субсидування В Чилі. Закон № 701, який діяв з 1974 по 2012 рік і в цей час розглядається для повторного введення, субсидіював 75% витрат на лісорозведення.

Однак обмежений бюджет і несуворе дотримання правил призвело до того, що влада послабила заборону на використання субсидій на територіях з природним лісом. Таким чином, люди почали вирубувати зелені природні зони і засаджувати їх більш «вигідними» деревами й чагарниками. Таким чином, державні субсидії можуть спровокувати скорочення лісового покриву та створення плантацій там, де ліс міг би сам відновитися. Так, провівши аналіз територій з субсидуванням в Чилі, вчені прийшли до висновку, що така політика тільки погіршила стан природного «корисного» покрова.

«Коли ми говоримо про глобальний ентузіазм посадити трильйон дерев важливо замислитися про вплив минулої політики. Досвід Чилі може допомогти нам зрозуміти кліматичні, екологічні та економічні наслідки, які можуть виникнути, коли уряди платять землевласникам за створення масивних деревних плантацій», — сказав провідний автор дослідження Роберт Хейлмайр.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»
Закрыть