Земля

Геологи вважають, що розтягування континентів викликало давнє глобальне потепління

Дослідники вважають, що розтягнення континентальних тектонічних плит призвело близько 56 млн років тому до викиду в атмосферу великої кількості вуглекислого газу і екстремального глобального потепління. Робота опублікована в журналі Nature Geoscience.

Зображення: Tom Gernon, University of Southampton

Аномальне потепління, відоме під назвою палеоцен-еоценовий термічний максимум, могло стати наслідком руху літосферних плит, кажуть геологи. Поділ Гренландії і Європи і утворення Північної Атлантики викликало масові виверження вулканів. В атмосферу було викинуто велику кількість парникових газів, які нагріли планету.

Вчені вважають, що велике розтягнення континентальних ділянок земної кори в Північній півкулі знизило тиск в надрах планети, що призвело до підвищеної вулканічної активності і викиду в атмосферу вуглекислого газу.

Палеоцен-еоценовий термічний максимум – масштабна геологічна подія, яка сталася близько 56 млн років тому. Різка зміна клімату і збільшення температури планети на 5-8 °C призвело до вимирання багатьох глибоководних організмів. Аномальний період тривав близько 170 тис.років.

Фотографія фрагментів лави з атлантичних розрізів, зроблена за допомогою електронного мікроскопа. Джерело: Tom Gernon, University of Southampton

Дослідники вивчили гірські породи, здобуті під морським дном біля краю Атлантичного океану. Аналіз показав сліди раптової і масштабної вулканічної активності в північній частині океану, який тривав трохи більше 200 тис.років. Це збігається за тривалістю з періодом потепління.

Крім того, вчені виявили, що купи лави товщиною в кілометр, які почали вивергатися безпосередньо перед потеплінням, мають незвичайний склад. Виявлені речовини вказували на активне плавлення самої верхньої твердої частини мантії Землі, розташованої під континентами і багатою карбонатами.

Вчені використовували моделювання, щоб підтвердити свою гіпотезу. Результати експерименту показали, що посилене танення верхнього шару мантії під континентальними плитами могло призвести до швидкого викиду в атмосферу і океан більше 100 Тт (1013 тонн) вуглецю.

“Використовуючи фізично реалістичні оцінки ключових характеристик цих вулканічних систем, ми показуємо, що кількість вуглецю, необхідне для потепління, могло бути отримано за рахунок посиленого танення”, – говорить Теа Хінкс, старший науковий співробітник Університету Саутгемптона та співавтор дослідження.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button