Наука

Вчені пояснюють, чому нам стає так добре після пробіжки

Багато людей відчувають зменшення стресу, болю і занепокоєння, а іноді навіть ейфорію після пробіжки. Що стоїть за так званим “біговим кайфом”?

Image by Ryan McGuire from Pixabay

Таке відчуття давно приписують ендорфінам. Це хімічні речовини, які природним чином виробляються в організмі людини та інших тварин після фізичних вправ і у відповідь на біль або стрес. Ендорфін – це один з природних опіоїдів організму. Опіоїди – це хімічні речовини, які працюють в мозку і мають безліч ефектів, в тому числі допомагають полегшити біль.

Деякі ранні дослідження, проведені в 1980-х роках, підтверджували поширену думку, що викид ендорфіну пов’язаний з почуттям ейфорії, відомим як кайф бігуна.

Однак вчені давно ставлять під сумнів роль ендорфінів в такій ейфорії, почасти тому, що ендорфіни не можуть проникати в мозок через гематоенцефалічний бар’єр, який захищає мозок від токсинів і патогенів. Таким чином, ендорфіни навряд чи будуть основним фактором благотворного впливу фізичних вправ на настрій і психічний стан.

Багато досліджень вказують на роль природних версій каннабіноїдів у нашому організмі, які називаються ендоканабіноїдами. Це крихітні молекули, що складаються з ліпідів або жирів, які циркулюють в мозку і тілі; частка “ендо” означає, що вони виробилися в організмі, а не в рослині або лабораторії.

Ці речовини викликають безліч ефектів, включаючи полегшення болю, зменшення занепокоєння і стресу, а також поліпшення навчання і пам’яті. На рівень ендоканабіноїдів може впливати їжа, час дня, фізичні вправи, ожиріння, травми, запалення і стрес.

Дослідження на людях і на тваринних моделях вказують на ендоканабіноїди, а не на ендорфіни, як на головних гравців в бігу. Проте, хоча кілька наукових робіт показали, що вправи підвищують рівень ендоканабіноїдів, що циркулюють у крові, інші повідомили про суперечливі результати або про те, що різні ендоканабіноїди мають різну дію.

До того ж ще не ясно, чи всі види вправ дають аналогічні результати. І ще одним відкритим питанням залишається ось що — чи відчувають люди з такими попередніми захворюваннями, як депресія, посттравматичний стресовий розлад або фіброміалгія, такі ж підвищення ендоканабіноїдів?

Вчені провели метааналіз 33 опублікованих досліджень про вплив фізичних вправ на рівень ендоканабіноїдів і виявили, що інтенсивні тренування постійно підвищують їх рівень у всіх дослідженнях. 

Схоже, що вправи помірного рівня інтенсивності, такі як їзда на велосипеді або біг, більш ефективні, ніж вправи з меншою інтенсивністю, такі як ходьба на повільній швидкості або під невеликим нахилом, коли розмова заходить про підвищення рівня ендоканабіноїдів.

Залишається багато питань про зв’язок між ендоканабіноїдами та позитивними ефектами фізичних вправ. Наприклад, поки не ясно, яка мінімальна кількість вправ повинна забезпечити підвищення рівня ендоканабіноїдів, і як довго ці сполуки залишаються в підвищеному рівні після активних вправ.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button