Всесвіт

Виявлена найдавніша галактика з диском і балджем (відео)

Незважаючи на свій запаморочливий вік — понад 12,4 мільярда років, — далека галактика SPT0418-47 має чітко оформлений диск і центральний балдж.

Лінзоване зображення SPT0418-47 / © ALMA, Rizzo et al., 2020

Однією з загадок астрономії залишаються давні галактики. Деякі з них утворилися 12 і більше мільярдів років тому, коли сам Всесвіт був зовсім молодий, і важко зрозуміти, як встигли в ній з’явитися настільки масивні і досить складні структури. Новий подібний об’єкт виявили Франческа Ріццо (Francesca Rizzo) і її колеги з німецького Інституту астрофізики Товариства Макса Планка.

У статті, опублікованій в журналі Nature, вчені повідомляють про спостереження галактики SPT0418-47, яка знаходиться на відстані близько 12,4 мільярда світлових років і належать до того далекого часу, коли з початку Великого вибуху не минуло й півтора мільярда років (згадаймо, що вік нашої скромної Землі оцінюється в 4,5 мільярда років).

Реконструйоване зображення SPT0418-47 / © ALMA, Rizzo et al., 2020

Незважаючи на це, SPT0418-47 являє собою не просто скупчення, а добре оформлений диск, і навіть має балджцентральне «спучування», особливо щільно населене зірками. Балдж помітно виділяє її на тлі інших відомих древніх галактик, структурованих далеко не так чітко. Спіральних рукавів, як у Чумацького Шляху і подібних йому впорядкованих галактик, у SPT0418-47 ще немає, але астрономи вважають, що з часом з’являться і вони.

© ESO

Для виявлення настільки віддаленого і не дуже яскравого об’єкта довелося вдатися до гравітаційного лінзування — викривлення прямолінійного руху світла масивним об’єктом, розташованим між нами. У випадку з SPT0418-47 роль лінзи зіграла більш молода галактика, яка дозволила радіотелескопу Європейської південної обсерваторії ALMA розглянути далеку ціль. На основі цього збільшеного і спотвореного зображення вчені реконструювали вихідний вигляд SPT0418-47.

«Те, що ми побачили, спантеличило нас, — пояснюють автори роботи. — Замість народження нових зірок і пов’язаних з цим високоенергетичних процесів, SPT0418-47 демонструє найупорядкованіший диск з усіх, які були знайдені в ранньому Всесвіті. Це вкрай несподівано і важливо для нашого розуміння процесу народження галактик ».

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»